Mistrovství světa ve fotbale bude další příležitostí pro počítačovou kriminalitu

31. 12. 2009

Sdílet

Mistrovství světa ve fotbale bude další příležitostí pro počítačovou kriminalitu


Jižní Afrika je v centru velké bouře vyvolané hostováním mistrovství světa ve fotbale a prochází zavedením nových širokopásmových internetových spojů. Společnost Symantec k této věci veřejnosti sděluje, že v důsledku těchto dvou událostí pravděpodobně na Internetu výrazně vzroste nebezpečná činnost.

V předchozích letech zaznamenala společnost Symantec náhlé zvýšení úrovně nebezpečné činnosti v zemích, které zavedly rychlejší, levnější a dostupnější širokopásmové připojení. Z výzkumu společnosti Symantec  také vyplývá, že akce, jako jsou Olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale, jsou iniciátorem podvodů online, falešných webů, phishingových útoků, útoků nevyžádané pošty a zvýšené aktivity hackerů. V Jižní Africe již  dnes dochází k nárůstu nevyžádané pošty a jiných činností spadajících do oblasti počítačové kriminality, jako je hackování vládních webových stránek, a britský Scotland Yard nedávno odhalil 100 kriminálních podvodů souvisejících s mistrovstvím světa.

Například v roce 2008 se Egypt znenadání ocitl na první pozici v oblasti Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA) v úrovni nebezpečné činnosti na jednoho uživatele širokopásmového připojení poté, co se připojení k Internetu stalo prioritou egyptské vlády a podstatně se zvýšil počet uživatelů širokopásmového připojení. V roce 2007 se přitom země v žebříčku úrovně nebezpečné činnosti vůbec neobjevovala.

Rusko bylo v roce 2008 v oblasti EMEA zemí s největším počtem řídicích serverů robotických sítí šířících nevyžádanou poštu. Tvořily 20 % celkového počtu a zemi patřilo třetí místo na světě. Jedním faktorů přispívajících ke zvýšení aktivity nevyžádané pošty byly podle zprávy Symantec Internet Security Threat Report (ISTR) zlepšené možnosti připojení.

Tým Global Security Response společnosti Symantec v současné době instaluje v Jižní Africe další síťové senzory, které umožní rozsáhlejší sledování hrozeb v Internetu. Společnost Symantec spustí v lednu 2010 webový server, který bude poskytovat informace o aktivitě hrozeb v Internetu souvisejících s mistrovstvím světa. Zdrojem informací bude firemní globální zpravodajská síť Global Intelligence Network, která sleduje provoz v Internetu pomocí 240 000 senzorů ve čtyřech milionech počítačů rozmístěných ve 200 zemích.

Našli jste v článku chybu?