Mobilní data už překonaly hlasový provoz, tvrdí Ericsson

V prosinci 2009 předstihl mobilní datový provoz v celosvětovém měřítku hlasové přenosy. Oznámila to firma Ericsson. Vychází přitom z měření provedeného za běžného provozu sítí používaných ve všech částech světa.


Podle zmíněné společnosti v každém z posledních dvou let narostl celosvětový datový provoz o 280 %; odhaduje se, že se v nadcházejících pěti letech objem datového provozu každoročně zdvojnásobí.

Ke změně prvenství došlo v době, kdy objem datových i hlasových přenosů činil přibližně 140 000 terabytů měsíčně. Nárůst datového provozu přispívá k růstu příjmů telekomunikačních operátorů – stále více zákazníků využívá přístroje, které vytvářejí datové přenosy, např. chytré telefony a počítače. Měření provedené společností Ericsson ukazuje, že ve stejném období předstihl provoz sítí třetí generace provoz sítí druhé generace.

„Jedná se o významný mezník – přibližně 400 milionů uživatelů mobilního vysokorychlostního připojení v současnosti vytváří větší datový provoz, než hlasové přenosy celkem 4,6 miliardy uživatelů mobilů po celém světě,“ řekl Hans Vestberg, prezident a generální ředitel společnosti Ericsson.

Sociální sítě v mobilních přístrojích a počítačích využívajících mobilní vysokorychlostní připojení nyní představují významné procento mobilního datového provozu. Například více než 200 mobilních operátorů v 60 zemích v současnosti zavádí a propaguje mobilní produkty využívající službu Facebook a více než 100 milionů aktivních uživatelů Facebooku se k této službě připojuje z mobilních zařízení.

Nové chování spotřebitelů povede k tomu, že mobilní sítě bude nutné dimenzovat na datové i hlasové přenosy. Očekává se, že to bude vyžadovat rozsáhlou modernizaci a přestavbu sítě na technologie podporující všechny adresy IP a nové podpůrné systémy.Komentáře