Mobilní datový provoz raketově roste – díky UMTS a LTE

S tím, jak roste podíl smartphonů ve srovnání s klasickými mobily (jen česká O2 těch chytrých registruje už přes milion), stoupá i objem dat, které tato zařízení přenesou.


Podle analytiků je současný globální poměr mezi prodanými klasickými a chytrými telefony 3:2. Podle Ericssonu se ve 3. čtvrtletí 2012 objem mobilního datového provozu meziročně zdvojnásobil a očekává se, že v období mezi lety 2012 a 2018 poroste datový provoz složenou roční mírou růstu (CAGR) 50 %, zejména díky růstu video přenosů.

Ericsson tvrdí, že největší část mobilního datového provozu tvoří on-line video, které představuje 25 % celkového datového provozu u smartphonů a 40 % celkového datového provozu u tabletů. Tato skutečnost klade na sítě nové nároky – zajistit kvalitu přenosu dat kdekoliv a kdykoliv.

Ericsson také očekává, že do konce roku 2012 dosáhne počet mobilních připojení 6,6 miliardy a do konce roku 2018 tento počet vzroste na 9,3 miliardy. Tyto údaje nezahrnují připojení sloužící ke vzájemné komunikaci mezi zařízeními (M2M).

Pouze v samotné Číně vzrostl ve 3. čtvrtletí počet nových připojení o 35 %, tedy přibližně o 40 milionů dalších uživatelů. V počtu nových připojení poté následuje Brazílie (9 milionů), Indonésie (7 milionů) a Filipíny (5 milionů).

Celosvětová míra rozšíření mobilního připojení ve 3. čtvrtletí 2012 dosáhla 91 % a celkový počet mobilních připojení tak v současnosti činí přibližně 6,4 miliardy. Počet mobilních připojení meziročně vzrostl přibližně o 9 %, mezičtvrtletně pak o 2 %.

Očekává se, že do pěti let bude moci výhod sítí LTE využívat více než polovina obyvatel světa.

Sítě LTE jsou z pohledu budování infrastruktury a šíření mezi uživateli dosud nejrychleji se rozvíjejícím systémem mobilní komunikace a jsou v současnosti nasazovány a budovány ve všech regionech. Celkový počet připojení vzroste z cca 55 milionů ke konci roku 2012 na odhadovaných 1,6 miliardy v roce 2018.

Sítě WCDMA/HSPA v současnosti pokrývají více než polovinu světové populace a v počtu absolutních čísel i nadále rostou rychleji než sítě LTE – ve 3. čtvrtletí 2012 se zvýšil počet připojení v těchto sítích o 65 milionů ve srovnání s 13 miliony v sítích LTE.Komentáře