V tomto dvoudílném článku se zaměříme na rozšířené vlastnosti a speciální funkce, které tato platforma nabízí pro práci s poštou, kalendářem, kontakty a úkoly.
Synchronizace dat
Zařízení se systémem Windows Mobile je samozřejmě možné používat samostatně. Teprve po konfiguraci a synchronizaci s Microsoft Exchange Serverem, případně s jiným serverem podporujícím technologii Exchange ActiveSync, je ale možné využívat schopnosti přístroje na 100 %. Uživatel má k dispozici oboustrannou plnohodnotnou a uživatelsky nastavitelnou synchronizaci dat v několika různých režimech, čímž je zajištěno sjednocení dat bez ohledu na místo, kde se s nimi pracovalo.
Za zmínku stojí především režim „Direct Push“, kdy je mobilní zařízení neustále připojeno k poštovnímu serveru a veškeré změny, jako příchozí e-mail či například nová schůzka v kalendáři, se v něm projeví během několika vteřin. Výsledkem jsou aktuální data za všech okolností, na něž se uživatel může vždy plně spolehnout. K dispozici je ale i klasická intervalová synchronizace nebo synchronizace pouze na vyžádání.
Poštovní klient
Nejpropracovanější aplikací z balíku mobilního Outlooku je bezesporu poštovní klient nazvaný E-mail Outlook. Jako jediný zvládne pracovat nejen s hlavní e-mailovou složkou, ale i s případnými podsložkami, které pro zpřístupnění na mobilním zařízení stačí v nastavení zahrnout do synchronizace. To využijí především uživatelé, kteří používají na straně serveru různá pravidla pro doručenou poštu a pro lepší přehlednost si e-maily třídí do různě pojmenovaných podsložek.
Uživatelé mohou díky E-mail Outlooku velmi pohodlnou formou psát a číst e-maily, ale hlavní síla mobilní kanceláře na Windows Mobile spočívá především v rozšířených funkcích. Jednou z nejlepších je možnost prohledávat veškerou poštu umístěnou na serveru. Není proto nutné synchronizovat na zařízení stovky a tisíce starých zpráv jen pro případ hypotetického požadavku na některou z nich, ale stačí synchronizovat jen ty aktuální a teprve v případě potřeby vyhledat třeba i pět let starou zprávu umístěnou v podsložce „Archiv“.
Podobným způsobem je možné ze zařízení přistupovat ke globálnímu seznamu adres. Tuto funkci ocení především velké společnosti, kterým tak odpadá nutnost exportovat globální seznam a importovat ho do jednotlivých uživatelských seznamů s kontakty. Po zadání části jména nebo příjmení se zařízení dotáže serveru a stáhne si seznam vyhovujících kontaktů. Vybraný kontakt pak lze snadno přidat do vlastních kontaktů nebo ho „jen“ použít jako e-mailovou adresu.
Praktickou novinkou v poslední verzi systému je možnost synchronizovat i SMS zprávy. Zatímco v mobilním zařízení jsou tyto zprávy umístěné v oddělené složce, na stolním počítači jsou v Outlooku nebo ve webovém rozhraní vidět přímo v doručené poště promíchané s e-maily. Kromě praktického čtení na velkém displeji má uživatel především možnost pohodlně na zprávu odpovědět. Po vytvoření se zpráva sesynchronizuje s mobilním zařízením a nakonec se odešle prostřednictvím mobilního operátora.
Novou funkcí je i konverzační režim, kdy je v hlavním seznamu e-mailů taková konverzace skládající se někdy i z mnoha desítek e-mailů zobrazena pouze jednou jako jeden (poslední) e-mail, což přispívá k lepší přehlednosti. Teprve po rozkliknutí máme možnost si prohlédnout chronologicky řazený obsah konverzace a případně si některý z e-mailů přečíst. Z praktického hlediska navíc potěší možnost běžně prováděné operace, jako je přesun nebo mazání e-mailů, uplatnit souhrnně na celou konverzaci.
Mezi oblíbené patří i funkce „Mimo kancelář“, kdy se zařízení po aktivaci konfiguračního dialogu dotáže serveru na aktuální nastavení a po případné editaci nahraje změny zpět na server. Jako další je funkce umožňující označit zprávu příznakem v podobě červené vlaječky a graficky takovou zprávu jednoduše zvýraznit.
Zapomenout nesmíme ani na možnost automatických aktualizací. Uživatelům se po nějaké významnější změně funkčnosti Exchange Serveru nabídne možnost aktualizace mobilního Outlooku na novou verzi, čímž jsou nové funkce k dispozici ihned a bez nutnosti čekat na novou verzi ROM.
Závěr
Libovolné zařízení se systémem Windows Mobile toho s e-maily samozřejmě umí ještě mnohem více, ať už jde o podporu klasických poštovních protokolů POP3, IMAP a SMTP pro správu e-mailů na poštovních serverech bez technologie ActiveSync, nebo podporu příloh a e-mailů ve formátu HTML. O nich ale až někdy příště.
V připravovaném druhém dílu tohoto článku se můžete těšit na popis zajímavých funkcí zbývajících tří členů balíku aplikace mobilního Outlooku, kterými jsou nástroje pro práci s kontakty, kalendářem a úkoly.
Poznámka: Článek popisuje reálné prostředí tvořené Microsoft Exchange Serverem verze 2010 na straně jedné a zařízením Sony Ericsson XPERIA X2 s předinstalovaným systémem Windows Mobile 6.5.3 na straně druhé.