Možnost zpracovat šifrovaná data bez znalosti jejich obsahu slibuje nová metoda IBM – radost mají poskytovatelé cloud computingu

Hloubkovou a neomezenou analýzu šifrovaných informací, a to bez narušení jejich důvěrnosti, slibuje nová metoda, kterou vyvinula společnost IBM. Podle ní může podstatně zlepšit ochranu důvěrných údajů a posílit zabezpečení dat v modelu cloud computingu.Řešení IBM, formulované výzkumníkem Craigem Gentrym, využívá matematický objekt zvaný svaz ideálů (ideal lattice) a umožňuje plně pracovat se šifrovanými daty způsoby, jež byly dříve považovány za nemožné.
Díky tomuto objevu budou prodejci, kteří uchovávají důvěrná elektronická data jiných subjektů, moci plně analyzovat data za své klienty bez nákladné interakce s nimi, aniž by viděli jejich důvěrné údaje. Díky Gentryho technice může analýza šifrovaných informací přinést stejně podrobné výsledky, jako kdyby byla původní data všem plně čitelná.
Toto řešení prý může posílit obchodní model cloud computingu, kdy zákazníci svěřují svá důvěrná data provozovatelům, jejichž síť je přístupná kdekoli na internetu.

Další využití metody může být u filtrů pro detekci spamu i v šifrovaných emailech nebo k ochraně informací obsažených v elektronických lékařských záznamech. Tento objev by prý dokonce rovněž mohl umožnit počítačovým uživatelům znovu získávat informace z vyhledávačů s větší bezpečností.

 Komentáře