Na Intel ISEF zamíří sedm mladých vědců z ČR

2. 5. 2011

Sdílet

Finále celosvětové soutěže Intel ISEF se zúčastní 1 537 nejlepších studentů středních škol z šedesáti pěti zemí, mezi nimi i sedm mladých vědců z České republiky, kteří budou obhajovat svoje projekty v konkurenci dalších 1 200 projektů. Motivaci představují ceny v hodnotě přesahující v přepočtu 80 milionů korun ve stipendiích a dalších cenách, ale zejména otevřené dveře pro studium na prestižních univerzitách, jež s sebou případný úspěch na středoškolské „vědecké olympiádě“ automaticky nese.

Projekty bude hodnotit mezinárodní porota za účasti 1 200 vědců včetně několika nositelů Nobelových cen. Intel ISEF je jedna z největších celosvětových soutěží v oboru vědy a techniky určená pro studenty středních škol, kterou od roku 1950 organizuje Společnost pro vědu a veřejnost. Od roku 1996 ji pak sponzoruje společnost Intel.

Českou republiku bude od pondělí 9. května reprezentovat šest projektů od sedmi autorů, kteří zvítězili ve státních soutěžích SOČ (Středoškolská odborná činnost) a Amavet. Na toho nejlepšího potom při slavnostním vyhlášení v pátek 13. května čeká Cena Gordona Moorea, která bude letos udělena podruhé. Uděluje ji Nadace společnosti Intel a je dotována částkou 75 tisíc dolarů. Dva další finalisté obdrží Cenu společnosti Intel pro mladé vědce ve výši 50 tisíc amerických dolarů. Na ostatní úspěšné finalisty v sedmnácti vědeckých kategoriích od matematiky, chemie a počítačové vědy přes botaniku, lékařství až po společenské vědy a ekologii čekají ceny, granty, stipendia a vědecké pobyty. Studenti, kteří se ve své kategorii umístí do čtvrtého místa, mohou navíc počítat s bezplatným stipendiem na prestižních amerických univerzitách.

Do sektoru IT spadají následující projekty našich krajanů:

Přenosný rentgen a CT skener

O přízeň poroty se z našich krajanů bude ucházet Tomáš Svoboda ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Brně, který zhotovil funkční prototyp přenosného rentgenu a CT skeneru. Jako rentgenový zářič je použit zářič z vyřazeného zubařského rentgenu. Je propojen s digitální kamerou, která poskytuje snímky ve vysokém rozlišení. Celé zařízení je řízeno mikroprocesorem tak, že pořízené snímky jsou ukládány na běžné paměťové karty. Pro PC autor napsal program, který z těchto snímků dokáže generovat CT snímky. Funkčnost zařízení testoval na snímcích přerušeného vlákna v pojistce nebo přerušeného vývodu mikroprocesoru. To naznačuje možné využití přístroje k detekci skrytých poruch, ale také při výuce, v medicíně. Důležitá je snadná přenositelnost přístroje, takže je možné jej využít například přímo u dopravních nehod. Podle Tomáše Svobody jde o velmi ekonomický přístroj, takže si jej můžou dovolit i menší firmy a výzkumné laboratoře. „Moje příprava na Intel ISEF je celkem složitá. Nejdůležitější u mého projektu je samotný přístroj. Je však velmi složité domluvit odeslání RTG přístroje do USA. Nejtěžší je vyřídit veškerá potvrzení o bezpečnosti atd. Ale už je vše připravené,“ říká Tomáš Svoboda, který již za svůj přenosný rentgen a skener získal domácí prestižní ocenění Česká hlavička.

Ovládání PC bez klávesnice a myši

V oblasti aplikovaného softwaru se pohybuje práce Filipa Naisera z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli, který v Kalifornii představí ovládání počítače bez klávesnice a myši. „Obrovskou výhodou tohoto softwaru je, že k němu člověk nepotřebuje žádný složitý hardware. Stačí mu pouze klasická počítačová webkamera vhodně upevněná k hlavě, tedy například připevněná na kšiltovku. Uživatel pohybem očí pohybuje kurzorem myši,“ popisuje svůj projekt Filip Naiser, který na něm stále pracuje a snaží se komunikovat s postiženými a vyvíjet jej společně s nimi. Hlavním přínosem projektu pod názvem Eye-Controlled Cursor podle jeho autora je, že poskytuje velice levné řešení pro alternativní bezkontaktní ovládání počítače.

Mobil pro děti

Do oboru designu přesahuje projekt Charloty Blunárové z Gymnázia Vyškov. Cílem její práce bylo navrhnout design dětského mobilního telefonu, který bude splňovat estetické i ergonomické požadavky, a vyrobit jeho model. „Když jsem sháněla mobilní telefon pro svoji osmiletou sestřenici, zjistila jsem, že na trhu téměř neexistuje kompromis mezi konvenčními telefony a dětskými telefony s minimálním počtem funkcí, absencí displeje a plnohodnotné klávesnice, tedy telefon, který by měl základní funkce, byl jednoduše ovladatelný a zároveň měl hravý, barevný design. Proto jsme se rozhodla takový navrhnout a následně i vytvořit jeho prototyp,“ uvádí Charlota Blunárová ke svému nápadu. „Na podzim jsem se spojila s firmou Jablocom, nabídli mi pomoc s vytvořením elektroniky pro mobil. Do té doby jsem měla model telefonu složený z částí krytu, který jsem vytvořila z plastu na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Nyní má mobilní telefon podsvícenou klávesnici, funkční displej a několik funkčních tlačítek,“ vyjmenovává studentka následné kroky vedoucí ke vzniku funkčního modelu mobilního telefonu EFFY.

Našli jste v článku chybu?