Hlavní navigace

Na světě jsou první výsledky z CERNu, vědci žádají o nový, větší urychlovač

28. 7. 2010

Sdílet

Své objevy prezentovali jaderní fyzikové poprvé na pondělní pařížské mezinárodní konferenci věnované částicové fyzice. Vědci zde mimo jiné uvedli, že testy prováděné v urychlovači LHC zatím potvrdily existenci částice zvané kvark t (z angl. kvark top = horní kvark). Nejedná se sice o žádné převratné zjištění, neboť kvark t byl objeven již před patnácti lety v americkém urychlovači Tevatron, nicméně dle vědců se jedná o úspěch dotvrzující správnost teoreticky předpokládaného modelu částic a také kompetentnost celého komplexu. Ten je nyní připraven na nové experimenty, jež by měly posunout hranice dosud známé fyziky částic.

Konkrétně se jedná o snahu pozorovat zatím hypotetickou částici pojmenovanou jako Higgsův boson, jež by měla pomoci objasnit původ hmotnosti dalších elementárních částic.

Generální ředitel CERNu (Evropské organizace pro jaderný výzkum) Rolf Heuer aktuální výsledky přímo okomentoval slovy: "Znovuobjevení našich 'starých přátel' ve světě částic ukazuje, že experimenty v LHC jsou dobře připraveny na vstup na nové území".

Ze strany vědců zazněla na konferenci pořádané v Paříži také informace o plánované výstavbě nového, ještě většího urychlovače částic. Mělo by se jednat o lineární, asi 50kilometrový tubus nesoucí označení ILC (z angl. International Linear Collider) a náklady spojené s jeho realizací by se měly vyšplhat až na 10 miliard eur.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality