Na Windows XP se chystají hackeři, čekají žně

Riziko, že si počítač nakazíte malwarem, je v případě Windows XP až šestkrát vyšší než u Windows 8. Tvrdí to Microsoft ve své zprávě Security Intelligence Report 15. Problémem jsou však podle firmy Kaspersky i neřešené zranitelnosti.

Na Windows XP se chystají hackeři, čekají žně


Ta analyzuje informace o počítačových hrozbách z více než miliardy systémů na celém světě a  zaměřuje se i na dopady používání operačního systému Windows XP po skončení jeho podpory, k němuž dojde za tři měsíce - 8. dubna 2014. Windows XP se podle StatCounter v současnosti celosvětově používá přibližně na 18 % počítačů, v ČR je to zhruba 21 %.

PodleTima Rainse, ředitele divize Microsoft Trustworthy Computing, v momentě, kdy Windows XP přestane dostávat bezpečnostní aktualizace, vzrostou rizika spojená s používáním zastaralého softwaru, neboť řada hackerů se právě kvůli ukončení podpory na tento systém zaměří.

Mezi zdokonalení, které novější verze Windows přinesly v oblasti ochrany proti škodlivému softwaru, podle výrobce patří:

  • Spouštění aplikací v úplně oddělených prostorech (sandbox aplikace), které znemožňuje škodlivému softwaru šířit se za hranice jedné aplikace.
  • Náhodné přidělování bloků operační paměti aplikacím (Address Space Layout Randomization), které omezuje možnosti přímého útoku na prostor operační paměti počítače.
  • Zabezpečený start počítače (vyžaduje novější hardware podporující standard UEFI), který znemožňuje škodlivému softwaru eliminovat antivirovou ochranu při startu.

Poslední verze Windows XP, které již podpora skončila, je Service Pack 2. V posledních dvou letech vzrostl počet nakažení malwarem u této verze v porovnání s podporovanou verzí Windows XP SP3 prý o 66 %.

XP třeba neumožňují instalaci posledních verzí webových prohlížečů, jako např. Internet Explorer od verze 9, který rovněž přinesl některá zásadní zlepšení ochrany proti webovým serverům šířícím škodlivý software.

Zdrojem problémů mohou být i neřešené zranitelnosti. Podle zprávy Kaspersky Lab jsou právě zranitelnosti v běžných programech hlavním zdrojem infekcí v podnikových počítačích a úniků kriticky důležitých dat.

Zhruba 43 % českých respondentů uvedlo, že se jim to v jejich organizaci stalo za posledních 12 měsíců minimálně jednou. Česko je na tom v porovnání se světovým průměrem v průzkumu (39 %) o něco hůř.

Celkem 82 % dotázaných firem zaznamenalo nějaký interní bezpečnostní incident v IT a  zranitelnosti byly jejich nejčastější příčinou. 17 % českých respondentů z podnikových odvětví kvůli nim utrpělo únik dat, 6 % pak únik kriticky důležitých dat vedoucích k finančním ztrátám.

 

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře