„I když jsme celkově zaznamenali nárůst detekcí malwaru na Androidu přibližně o 20 procent, útoky ransomwaru na tuto platformu rostou mnohem rychleji. Nejvyšší nárůst byl v první polovině roku 2016, rozhodně bychom si ale nedovolili říci, že tato hrozba v dohledné době pomine,“ říká technologický ředitel Esetu Juraj Malcho.
Autoři lockscreenů (škodlivý kód, který uzamkne displej mobilního zařízení) a crypto-ransomware (škodlivý kód, který zašifruje obsah zařízení) využili uplynulý rok k tomu, aby zkopírovali techniky šíření, které používají druhy malware útočící na počítače.
Vyvinuli ale také sofistikované metody, které se zaměřují na technologie specifické pro Android. Kyberzločinci se zároveň zaměřili na to, aby nevyčnívali tím, že škodlivý kód šifrují a nebo ho skrývají hlouběji do infikovaných aplikací.
V průběhu roku 2015 Eset zaznamenal, že zájem tvůrců ransomware, které cílí na Android, se přesunul z východní Evropy do USA a zaměřuje se na uživatele mobilních telefonů. Nicméně v loňském roce se ukázalo, že útočníci stále více míří i na asijský trh. „Určitě můžeme konstatovat, že se z ransomwaru na Androidu stala plnohodnotná globální hrozba,“ dodává Malcho.