NASA testuje nové nanodružice – telefony s Androidem

27. 4. 2013

Sdílet

V rámci testování nové komerční kosmické lodi Antares vyslal NASA na oběžnou dráhu tři smartphony. Chce tak otestovat, nakolik prospěšné mohou bit miniaturní družice vyrobené převážně z běžně dostupných dílů, a tedy mnohonásobně levnější než zařízení vyvíjená přímo pro práci ve vesmíru.

Smartphony Google HTC Nexus se svezly na palubě zkušební rakety Antares společnosti Orbital Science z vesmírného komplexu NASA Wallops Island ve Virginii. Chytré telefony jsou uzavřeny v kovových kostkách o hraně 10 centimetrů a jsou napojené na externí lithium-iontové baterie a výkonnější vysílačky, které umožňují delší dobu provozu a odesílání zpráv z oběžné dráhy.

Cílem této mise je zjistit, jak – a zda vůbec – mohou tyto malé satelity, přezdívaný PhoneSats, jednoho dne sloužit jako mozek levných, ale výkonných, satelitů.

Nanodružice se pohybují na orbitě Země ve výšce zhruba 240 kilometrů, ale postupně klesají a zhruba za týden až týden a půl shoří v atmosféře.

Všechny tři PhoneSats přenášejí obrázky z vesmíru, stejně jako zprávy, které obsahují informace o jejich funkcích a stavu. Údaje byly zachyceny několika pozemními stanicemi, to tedy podle NASA znamená, že přístroje fungují normálně. Tým PhoneSat v Amesové výzkumném středisku v Moffett Field v Kalifornii bude družice sledovat po celý jejich život až do jejich zániku v atmosféře.

NASA již v současnosti využívá při výrobě družic běžně dostupné počítačové díly. Protože již mobilní telefony dosáhly dostatečného výpočetního výkonu, mohly by se vzhledem ke svým malým rozměrům stát mozkem další generace družic. Použití hotového, jen mírně upraveného, přístroje by podle výzkumníku z NASA mohlo náklady na výrobu družic dále zlevnit.

Našli jste v článku chybu?