Překlad adres pro IPv6 – firmy to požadují, standardizační autority se toho děsí

30. 3. 2009

Sdílet


Na meetingu minulý týden účastníci setkání organizace IETF potvrdili, že firemní síťoví správci požadují vytvoření speciálních NAT systémů pro protokol IPv6, který by jim umožnil zachovat již existující privátní IP adresování uvnitř jejich podniků a zároveň by jim dovolil zakrýt interní síťovou topologii. Experti tak poukazují na to, že naprostá většina firem nechce přijmout globální end-to-end řešení pro IP adresování založený plně na protokolu IPv6.
„Společnosti provozují NAT kvůli tomu, že chtějí mít svůj adresní systém nezávislý na jejich poskytovatelích internetu, což s úspěchem využívají například při změně providera nebo při akvizičních procesech," tvrdí Margaret Wassermanová z firmy Sandstorm Enterprises a a spoluautorka návrhu IPv6 NAT označovaného jako NAT66.
Bezradnost IETF ale spočívá v tom, že většina účastníků setkání se domnívá, že právě NAT je pro samotný internet špatný, takže jeho existenci spíše nepřipouštějí. V případě, že IPv6 odmítnou, však hrozí to, že firmy si začnou příslušné brány vytvářet samy bez odpovídajících standardů, což může podle některých pozorovatelů představovat ještě větší nebezpečí pro internetovou infrastrukturu.
Diskuze v sekci 6ai tak bude pokračovat, ale jak naznačil její spolupředsedající Bob Hinden, jde o výběr ze dvou zel, přičemž IPv6 NATs se ukazuje možná jako to menší...

Našli jste v článku chybu?