Nejnebezpečnější internetové domény nejvyšší úrovně jsou ty z Kamerunu a Číny

Více než třetina webů registrovaných pod kamerunskou národní doménou představují pro návštěvníka reálné nebezpečí; v česku je to zhruba 0,6 % webů.


Právě zveřejněná výroční zpráva Mapping the Mal Web (Mapování škodlivého webu) společnosti McAfee uvádí, že africký Kamerun (.cm) předstihl v kategorii nejnebezpečnější národní domény Hongkong. Až 36,7 % webů v této doméně představuje pro návštěvníka bezpečnostní riziko.

Loni se přitom tato doména na seznamu vůbec neobjevila. Příčinou nejnovějšího trendu je to, že .cm je obvyklým překlepem namísto .com. Mnoho internetových podvodníků proto záměrně vytváří adresy založené na tzv. typo-suattingu (překlepovém squattingu) a přesměrovávají neopatrné uživatele na weby, kde jim hrozí stažení malwaru, spywaru, adwaru a dalších potenciálně nechtěných programů.

Na opačném konci žebříčku se nachází Japonsko (.jp), letos země s vůbec nejbezpečnější národní doménou. Japonsko patří mezi pět nejbezpečnějších domén již druhým rokem.

Nejnavštěvovanější webová doména na světě, komerční (.com), se v pořadí nebezpečnosti posunula z devátého na druhé místo, naopak nejbezpečnější nestátní (generickou) doménou je vládní (.gov).

Mezi pěti nejnebezpečnějšími národními doménami zůstává v posledních dvou letech Čína (.cn) a Samoa (.ws).

Co se týče dat pro ČR a SR, v doméně .cz bylo v průběhu sledovaného období rizikových asi 0,6 % webů. Z celkem testovaných 85 649 webů jich pro návštěvníka představovalo riziko 949. Oproti datům za rok 2007 a 2008 podíl rizikových webů nicméně poklesl. V doméně .sk je rizikových 0,8 % webů.

ČR a SR se v rámci regionu EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika) drží z hlediska podílu nebezpečných webů drží okolo průměru. Slovensko se v loňském roce ocitlo mezi 20 nejnebezpečnějšími doménami z hlediska podílu webů, které nekorektně zacházejí s e-mailovými adresami registrovaných uživatelů, tj. umožňují zasílat na tyto adresy relativně velký objem e-mailů – podíl těchto webů v doméně .sk byl loni 4,5 %.

V čínské národní doméně hrozí záplava spamu po zadání adresy na 40 % webů, v generické doméně .info je to pak dokonce 58 %.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.