Německé regulační úřady teď taková nositelná zařízení zakázaly a popisují je jako „zakázaná naslouchací zařízení“ čili štěnice a rodiče nabádají, aby je zničili.
Evropská spotřebitelská organizace (BEUC) varovala, že více typů dětských smartwatch od značek typu Gator a GPS obsahuje bezpečnostní chyby, které potenciálním hackerům umožňují sledovat pohyb jejich majitelů, zjistit jejich pozici, naslouchat konverzacím a zkompromitovat nouzové tlačítko. Oba zmínění výrobci již chyby podle svých slov opravily.
Německý regulátor sice na zprávu BEUC přímo neodkazoval, nicméně důvodem jeho zásahu byla schopnost chytrých hodinek potichu monitorovat konverzace dětí. „S využitím aplikace mohou rodiče nepozorovaně naslouchat okolí dítěte, a [taková zařízení] tedy musejí být považována za neautorizované přenosové vybavení,“ říká zástupce regulátora Jochen Homann.
Homann dodal, že někteří rodiče hodinky svých dětí zneužívají ke špehování učitelů ve třídách. Nahrávání nebo naslouchání konverzacím bez vědomí a souhlasu všech zúčastněných je v Německu ilegální. Regulátor doporučuje školám, aby si zapisovaly studenty, kteří by mohli disponovat hodinkami se schopností nahrávání.
Telekomunikační regulátor oznámil, že již podnikl akce proti několika firmám, které takové hodinky prodávají on-line.
Již v minulosti se vynořily obavy týkající se hraček připojených k internetu. Panenky s Wi-Fi připojením, jako My Friend Cayla a Barbie, jsou dle dostupných zjištění zranitelné vůči hackerům, a stejně tak hračky značky Fisher-Price a hodinky HeroO. Všechny výše uvedené produkty byly od té doby aktualizovány.
Zdroj: Techspot.com