Nová Java: Důraz na bohaté aplikace i efektivní vývojové nástroje

12. 10. 2011

Sdílet

V první řadě jde o JavaFX 2.0, jež  přináší možnost vytvářet aplikace s pokročilým uživatelským rozhraním. Umožňuje vytvářet v Javě ještě aplikace typu Rich Client, respektive RIA (Rich Internet Application). Do aplikací budou vývojáři moci snadno přidávat interaktivitu, přehrávání médií nebo integrovat webový obsah.

Propojení Javy a webových technologií umožňuje komponenta WebKit, renderovací engine, který je přímo součástí JavaFX 2.0. Vyvinuté aplikace mohou běžet v rámci webového prohlížeče i samostatně na desktopu.

Oracle hodlá nejprve dodat ovládací prvky příslušného rozhraní JavaFX 2.0 a hlavní související knihovny, další komponenty by měly následovat. K definici uživatelského rozhraní slouží nově uvedený skriptovací jazyk FXML založený na XML. Vývojáři mohou ale použít i další skriptovací jazyky podporované na úrovni virtuálního stroje Javy (Java Virtual Machine, JVM): například Groovy, JRuby nebo Scala.

JavaFX umožňuje vyvíjet aplikace kompletně v Javě; její nasazení na straně klienta i serveru dává vývojářům možnost výrazně snížit složitosti podnikových aplikací. Pro vývoj aplikací JavaFX lze používat i stávající vývojová prostředí pro Javu, například NetBeans nebo Eclipse.

Nová verze integrovaného vývojového prostředí NetBeans 7.1 dovoluje vytvářet desktopové, webové i mobilní aplikace v jazyce Java, přičemž prostředí umožňuje pracovat také s PHP, JavaScriptem, Ajaxem a C/C++. NetBeans je k dispozici pro Windows, Mac OS, Linux a Oracle Solaris a podporuje Java Development Kit 7.

Oracle představil i plány s dalším vývojem platformy Java ME (Micro Editon, verze určená především pro vývoj aplikací běžících na mobilních zařízeních). Plánované specifikace Java ME 7 budou předloženy komunitě vývojářů a ve spolupráci s nimi bude vznikat nová verze. Specifikace byly navrženy mj. s ohledem na to, aby nová verze byla sladěna s JDK 7, a umožnila tak vývojářům používat pro obě platformy např. jednotné ladění aplikací a diagnostiku.

Našli jste v článku chybu?