Další generace BMW X3

BMW X3 je vozem, který v roce 2003 založil segment kompaktních automobilů SAV (Sports Activity Vehicle). Ve dvou generacích BMW od té doby vyrobilo více než 1,5 milionu kusů této modelové řady. Nyní přichází nové BMW X3 s výraznějším designem, výkonnějšími, ale úspornějšími hnacími systémy, aby psalo další kapitolu tohoto úspěšného příběhu.

Další generace BMW X3Nové BMW X3 kromě jiného obsahuje samozřejmě i řadu inteligentních prvků.

Kromě standardně dodávaného ovladače iDrive otevírá volba navigačního systému Professional možnost využití dotykového kontrolního displeje a ovládání gesty, což jsou funkce, jež byly dosud exkluzivní pro BMW řady 7 a BMW řady 5.

Na přání dodávaný dotykový kontrolní displej poskytuje rychlý přehled nejdůležitějších informací a nabízí uživateli intuitivní přístup k čemukoliv, co právě hledá. Ovládání gesty umožňuje obsluhovat celou řadu funkcí infotainmentu a telefonu prostřednictvím prstů a rukou. Automobil lze ovládat také pomocí systému hlasového asistentu, který nabízí v současnosti nejpokročilejší dostupnou úroveň ovládání přirozeným hlasem.

To řidičům umožňuje formulovat svoje požadavky přirozeným, každodenním jazykem místo toho, aby museli používat přednastavené hlasové povely.

V oblasti asistenčních systémů řidiče a (polo)automatizovaného řízení jsou k dispozici všechny systémy momentálně nabízené automobilkou BMW, jako je například nejnovější generace adaptivního tempomatu Active Cruise Control (ACC), jehož schopnosti zahrnují zabrzdění až do nulové rychlosti a opětovné rozjetí vozidla.

Asistent pro řízení a jízdu v pruzích, asistent pro změnu pruhu Lane Change Assistant (odhadem od prosince 2017), asistent pro udržení v jízdním pruhu Lane Keeping Assistant s ochranou před boční srážkou – to vše pracuje na základě aktivních zásahů do řízení a tvoří součást volitelného paketu Driving Assistant Plus.

Společně se systémy výstrahy před protijedoucími vozy při odbočování vlevo, před jízdou v protisměru a příčně zezadu přijíždějícími vozy zvyšují tito asistenti jak komfort, tak bezpečnost.

Na přání montovaný Head-Up displej umožňuje zobrazovat nejdůležitější informace spojené s jízdou přímo v zorném poli řidiče. Dalším prvkem, kterým se BMW X3 odlišuje od konkurence, je funkce Remote 3D View, která může být využita k přenesení trojrozměrného pohledu na bezprostřední okolí vozu přímo do chytrého telefonu.

Standardně dodávaná integrovaná SIM karta také dovoluje řidičům nového BMW X3 použít funkci Intelligent Emergency Call s automatickým určením polohy a závažnosti nárazu. Spolu s novou službou BMW Teleservice Accident Assistance nyní vozidlo rozpoznává i nehody v nízké rychlosti pod hranicí aktivace airbagů.

Řidič v takovém případě dostane zprávu na displeji iDrive, jež nabídne přímé zkontaktování asistenční služby BMW Accident Assistance. Jediný stisk tlačítka stačí k získání profesionální podpory od týmu BMW Accident Assistance, který může zákazníka také zkontaktovat s vhodným BMW Autorizovaným Dealerem.

Digitální služby od BMW Connected přinášejí do nového BMW X3 inteligentní konektivitu a rozhraní, které spojuje automobil s digitálním světem uživatele. S využitím platformy Open Mobility Cloud propojuje digitální služby s BMW X3 prostřednictvím zařízení, jako jsou chytré telefony nebo hodinky, což zaručuje automatickou konektivitu. 

Seznam zařízení, která se mohou propojit s novým BMW X3 prostřednictvím BMW Connected, sahá od chytrých telefonů s operačními systémy iOS a Android po chytrá nositelná zařízení, jako jsou Apple Watch, Samsung Gear (S2 a S3) či Amazon Echo.

Zákazníci mohou využívat hlasovou službu Alexa v Amazon Echo například ke kontrole stavu paliva v jejich nové X3, uzamčení vozu pomocí Remote Services nebo aktivaci ventilace – to všechno hlasovým ovládáním z pohodlí jejich domu.

BMW je první automobilkou, která nabízí uživatelům Microsoft Office 365 bezpečné připojení k serveru pro výměnu a editaci e-mailů, záznamů v kalendáři a kontaktů díky integrované funkci Microsoft Exchange. Seznam výbavy na přání zahrnuje WiFi hotspot s vysokorychlostním připojením k internetu (LTE) až pro deset mobilních zařízení. K dispozici je také Apple Car Play.

Služba ParkNow dovoluje snadno najít, rezervovat a zaplatit parkovací místa na ulicích i v patrových garážích bez nutnosti nosit s sebou hotovost. To může zásadně zkrátit čas nezbytný k nalezení volného místa, což jinak může představovat velmi zdlouhavý úkon a zanechávat zvýšenou stopu na životním prostředím. Ve voze integrovaný systém ParkNow je zpočátku dostupný v Německu, Rakousku a USA a bude postupně zaváděn na dalších trzích.

Nová služba On-Street Parking Information (OSPI) bude zprvu dostupná ve vybraných městech v Německu a USA s cílem vyřešit problém vozidel hledajících místa k zaparkování, která představují velkou část dopravní zátěže v centrech velkých měst.

OSPI funguje podobně jako Real Time Traffic Information System a využívá historických a aktuálních dat k vytvoření závěrů o pravděpodobnosti výskytu dostupných parkovacích míst na ulicích ve specifických zónách nebo v konkrétní části města.

Úvodní foto: BMW

Galerie

Komentáře