Nové čipy pro správu napájení slibují průlom na poli alternativních zdrojů energie

Novou technologii výroby čipů sloužící ke správě napájení představilo IBM. Pomocí ní je do tohoto čipu integrována bezdrátová komunikace, pomocí níž je zařízení schopno kontrolovat spotřebu energie, a zároveň v reálném čase komunikuje se systémy pro sledování chytrých budov, elektrických sítí a dopravních systémů.


Hlavní funkcí zmíněných čipů pro správu napájení je optimalizace využití elektrické energie. Slouží jako spojnice umožňující nepřerušovaný tok elektřiny mezi zdrojovými systémy a elektronickými přístroji, které vyžadují různé úrovně proudu. Jsou například klíčovými komponenty solárních panelů a široce se využívají i ve všech průmyslových segmentech – v automobilech, spotřební elektronice nebo mobilních komunikačních přístrojích.

Díky využití stejného výrobního procesu, který se používá i pro výrobu procesorů pro počítače a „chytré telefony“ - CMOS-7HV, je dosaženo snížení nákladů na jejich výrobu a zároveň integrace značného množství funkcí – ve výsledku tak jeden čip zastane funkci tří nebo čtyř dosavadních čipů.

„Tímto novým procesem lze vyrábět nové typy cenově dostupných bezdrátových senzorů, jaké jsou třeba k monitorování a připojení nově vyvíjených chytrých systémů – od alternativních energetických produktů vyvíjených průmyslovými firmami až po firmy se spotřebním zbožím, které chtějí poskytovat mobilní zábavu,“ řekl Michael J. Cadigan, ředitel IBM Microelectronics Division.Komentáře