Nové Xeony 7500 a 5600 dostupné už i v ČR

Společnost Intel uvedla včera na český trh novou řadu serverových procesorů s typovým označením Intel Xeon 7500 a Intel Xeon 5600.


Nové procesory Intel Xeon jsou vysoce škálovatelné, takže lze servery osadit dvěma až 256 procesory a nabídnou v průměru třikrát lepší výkon než stávající řada procesorů Intel Xeon, přičemž disponují i dvaceti novými bezpečnostními funkcemi.

Škálovatelnost 45nm procesorů Intel Xeon 7500 je dána modulárními stavebními bloky, které jsou propojovány technologií Intel QuickPath. Ta umožňuje dle výrobce vytvářet cenově velice úsporné a vysoce škálovatelné servery s osmi procesory, které nevyžadují speciální „správcovské uzly“ (node controller) k tomu, aby se jednotlivé části „slepily“ dohromady. Společnost Intel rovněž spolupracuje s  dodavateli počítačových systémů na nabídce „ultraškálovatelných“ systémů s šestnácti procesory pro firemní použití a až 256 procesory a podporou pro 16 TB paměti pro nejnáročnější systémy zajišťující provoz těch nejnáročnějších operací, jako jsou finanční analýza, numerická předpověď počasí nebo sekvencování genomu.

Řada procesorů Intel Xeon 5600 vyrobených 32nm výrobním procesem zahrnuje Intel AES-NI, novou sadu instrukcí poprvé použitou u procesorů Intel Core pro rok 2010. Instrukce výrazně urychlují výkon AES, čímž zároveň zrychlují šifrování i dešifrování dat pro široké spektrum aplikací, jako jsou například funkce šifrování databáze, plné zašifrování disku nebo zabezpečené transakce po internetu.

Dále disponují technologií Intel Trusted Execution (Intel TXT), která má zaručit vyšší zabezpečení pro cloud computing. Díky tomu má být možné dosáhnout bezpečnější platformy pro spouštění aplikací, které se pohybují mezi virtualizovanými servery.

Intel svým partnerům a zákazníkům zpřístupnil i kalkulátor návratnosti investice, jehož prostřednictvím si každý může spočítat návratnost investice při obměně serverů. Ten je dostupný z adresy www.intel.com/go/xeonestimator.Komentáře