Nový Mac OS X 10.6 bude moci pro výpočty využívat výkon grafické karty

Společnost Apple ohlásila termín vydání nové verze svého operačního systému Mac OS X s názvem Sněžný leopard a při té příležitosti poskytla některé informace o jeho chystaných funkcích.


Co se týká uvedení Sněžného leoparda, ten by měl být oficiálně představen v San Franciscu 8. června, pravděpodobně na konferenci Worldwide Developers Conference (WWDC), která v této době proběhal i v letech 2007 a 2008 (i když letos ještě její termín nebyl ohlášen, ale komentátoři spekulují, že v úvahu připadá právě tato akce jako jediná). Právě loni bylo na WWDC ohlášeno uvedení Mac OS X 10.6 s označením Sněžný leopard (Snow Leopard) v termínu kolem jednoho roku.

Za jednu z hlavních Mac OS X 10.6 výhod bude patřit robustní využití OpenCL (Open Computing Language), které umožňuje využít výkon grafického procesoru i pro negrafické úlohy. nVidia, jejíž grafické čipy Apple ve svých noteboocích a desktopech používá, nyní výrazně protlačuje právě funkci přebírání zátěže procesoru grafickou kartou. nVidia na podobném principu vytvořila dokonce i svůj vlastní superpočítač s označením Tesla. Mezi dalšími novými funkcemi pak bude například nástroj pro používání mimiky, známý z iPhonu nebo třeba podpora multidotykového ovládání.Komentáře