Nový optický přepínač slibuje revoluci v datových přenosech

Křemíkový fotonický přepínač, který spojuje tisíce optických okruhů v jediném zařízení, se vyvíjí v rámci projektu IRIS. Spolufinancovaný je Evropskou unií a podporují jej například Ericsson či ST Microelectronics.

Nový optický přepínač slibuje revoluci v datových přenosech


Čip umožní operátorům zvýšení výkonu sítě a zvýšení kapacity uzlů tak, jak to vyžadují 5G sítě a cloudová řešení. Toho může být dosaženo integrací široké škály funkcí, které zahrnují např. vysokorychlostní přenos či přepínání a propojitelnost v čipu.

První čip je nyní ve fázi testování, přičemž úspěšný výsledek testů by byl předzvěstí velkého průlomu, který by vedl k nové generaci optických systémů integrovaných do jediného zařízení.

Zařízení používá křemík jako miniaturní optické médium pro velmi rychlý přenos a přepínání dat, což snižuje spotřebu energie a zvyšuje kapacitu. Tím se také sníží provozní náklady. 

IRIS je spolufinancován Evropskou komisí jakožto Výzkumný projekt se specifickým cílem (STREP) v rámci Sedmého rámcového programu pro výzkum a rozvoj (FP7).

IRIS usiluje o vytvoření vysokokapacitního a konfigurovatelného fotonického přepínače sjednocujícího optické signály v obvodech s rozdílnými vlnovými délkami v jediném čipu.

Úvodní foto: © Dmitriy Shpilko - Fotolia.com


Komentáře