Odlehčený analytický nástroj pro SMB nabízí IBM


Zjednodušený nástroj business intelligence (BI) určený pro středně velké organizace (od 100 do 1000 zaměstnanců) představila společnost IBM. Jedná se o produkt Cognos Express, což je odlehčená varianta známé plnohodnotné aplikace pro analýzu dat.
Novinka je podle IBM určena pro ty podniky, kterým nepostačují funkce nabízené třeba tabulkovými kalkulátory, avšak nemají prostředky ani kapacity pro koupi a provozování standardních systémů BI (jedním z prvních klientů je menší prodejní řetězec, který software využil k analýze dat z pokladních systémů svých poboček a k předpovídání trendů dodávek).
Cognos Express zahrnuje tři základní moduly, jež ale mohou být zakoupeny i separátně. Jedná se o reportingový nástroj, jež umožňuje pouhým kliknutím na myš vytvářet zprávy nebo ad-hoc dotazy. Advisor je zase aplikace pomáhající s prognózami či s analýzami typu „what-if". A konečně Xcelerator uživatelům umožňuje získávat a vizualizovat data prostřednictvím vestavěného analytického enginu, a to prostřednictvím standardního rozhraní Microsoft Excelu.
Podle tvůrců je možné novinku v podniku nasadit během pouhých několika hodin, přičemž správa je realizována prostřednictvím klasické webové konzole, což snižuje nároky na školení či nezbytnou pomoc ze strany IT oddělení.
Standardní produkty BI určené pro větší organizace jsou mnohem komplexnější a dokáží například analyzovat data z různých zdrojů. To ale u menších firem zpravidla není potřebné, takže si podle IBM velmi dobře vystačí s odlehčenou variantou softwaru.
Právě na jednoduchost užívání IBM sází, protože, jak uvádí Ben Plummer, manažer divize Cognos ve firmy IBM, když si některé firmy koupily komplexní BI produkt upravený pro střední firmy, často byly zděšeny tím, jak složitý je a nedokázaly jej v podstatě smysluplně využít.
Cena Cognos Expressu začíná na 12 000 dolarech za jeden modul a pětiuživatelskou licenci.Komentáře