Open source PaaS představil VMware, prý značně zjednodušuje vývoj i nasazení firemních aplikací

Cloud Foundry, open source řešení PaaS (Platform-as-a-Service), které usnadňuje vytváření a provozování firemních aplikací, představila společnost VMware. Podle výrobce se jedná o aplikační platformu vytvořenou speciálně pro prostředí cloud computingu a poskytovanou jako služba firemními datacentry a poskytovateli služeb veřejného cloudu.


„Přechod ke cloud computingu zásadně mění představy a očekávání, které podniky a zákazníci vůči aplikacím mají. Stává se tak nespornou výzvou pro tradiční vývoj aplikací a jejich infrastruktury,“ říká Tod Nielsen, viceprezident pro aplikační platformy, VMware. „Cloud Foundry přináší výrazné zjednodušení přístupu zahrnujícího jak odlišnost, tak rychlost moderního vývoje.“

Cloud Foundry podporuje řešení Spring pro Java, Ruby na Rails, Sinatra pro Ruby a Node.js. Zároveň poskytuje podporu pro další rozhraní založená na JVM včetně Grails. Otevřená architektura navíc umožňuje podporu dalších rozhraní v budoucnu. V oblasti servisních aplikací bude Cloud Foundry primárně podporovat databáze MongoDB, MySQL a Redis s plánovanou podporou pro služby VMware vFabric.

Cloud Foundry není vázán k žádnému konkrétnímu prostředí cloudu ani nepotřebuje pro své fungování infrastrukturu VMware. Lze jej umístit do jakéhokoli veřejného a privátního prostředí cloudu včetně těch, která jsou postavená na VMware vSphere i těch, která jsou nabízena partnery VMware vCloud, poskytovateli veřejných cloudů nespadajících pod VMware i prezentovanou podporou webových služeb Amazon poskytovatelem správy cloudu Right Scale.

 

Cloud Foundry bude nabízen v několika různých variantách:

  • Služba pro vývojáře spravovaná VMware – Tato služba, nyní dostupná v beta verzi na www.cloudfoundry.com, je plně funkčním veřejným cloudem služby PaaS. Je provozována VMwarem a umožňuje vývojářům přístup ke Cloud Foundry a poskytuje jim simulace pro nové služby a provozní optimalizaci. Prostřednictvím tohoto PaaS prostředí mohou vývojáři rozmístit a škálovat v cloudu své aplikace prý během vteřiny.
  • Komunitní open source PaaS projekt – Dostupný na webových stránkách www.cloudfoundry.org, open source projekt a komunita pod licencemi Apache 2 umožňuje vývojářům zkoumat, vyhodnocovat a upravovat Cloud Foundry software založený na jejich vlastních potřebách při minimalizaci rizika uzamčení. Tento model poskytuje nejvyšší stupeň rozšiřitelnosti, umožňuje komunitám rozšířit a integrovat Cloud Foundry do jakékoli rámce, servisní aplikace nebo infrastruktury cloudu.
  • Cloud Foundry Micro Cloud – S dostupností v průběhu druhého čtvrtletí roku 2011 bude obsahovat virtuální stroj pro desktop vývojáře, který umožní zjednodušený vývoj a testování aplikací. Tento model umožní vývojářům vytvářet a testovat aplikace na jejich vlastních přístrojích a ujistit se, že aplikace, které poběží lokálně, budou bez problémů fungovat také v praxi, aniž by byla potřeba další modifikace v jakémkoli privátním nebo veřejném cloudu založeném na Cloud Foundry.
  • Cloud Foundry pro podniky a poskytovatele služeb – V budoucnu bude VMware nabízet také komerční verzi Cloud Foundry pro podniky, které by chtěly nabízet PaaS v rámci svých vlastních privátních cloudů a pro poskytovatele služeb, kteří by chtěli nabízet Cloud Foundry prostřednictvím služeb svých veřejných cloudů. Toto komerční řešení umožní podnikům začlenit prostředí PaaS do aplikační infrastruktury svého servisního portfolia. Řešení pro poskytovatele služeb bude navíc nabízet i příslib přenositelnosti napříč prostředími hybridního cloudu a ponechá tak volnost jak při interním rozmístění, tak při migraci k jednomu z partnerů VMwaru.


Komentáře