Open source přístup proniká i do podoby vědeckého bádání

26. 11. 2009

Sdílet

Podstata open source vědy je v otevřeném přístupu ke zdrojům, jako jsou výzkumné metody, data a publikace, které jsou zpřístupněné vědecké komunitě s cílem umožnit další rozvoj. Je to kolaborativní a transparentní přístup, který má zvýšit rychlost, efektivitu, kvalitu, komunikaci a participaci vědců po celé planetě.

Jedna z nejdůležitějších snah open source vědy je zrychlení přístupu k informacím, neboť tradiční publikování je pomalý a nepohodlný proces, který může být i drahý a obtížný. Příkladem řešení je The Public Library of Science, která v roce 2003 začala vydávat dva vědecké časopisy s otevřeným přístupem. V současnosti je jich už sedm. Dalším cílem open source vědy je zpřístupnění metodiky pokusů a k nim příslušejících dat.

Open source věda využívá technologie Webu 2.0 jako jsou blogy a platformy wiki, které umožňují kolaborativní přístup. Na tomto poli se angažuje např. i společnost Google se svým projektem Google Research. Aby bylo možné zachovávat v rámci výzkumu intelektuální vlastnictví příslušející k určitým objevům a aby nedocházelo ke krádežím nápadů, proces open source vědeckého bádání je dobře dokumentovaný, příkladem projektu s tímto přístupem je The Open Source Science Project.

Zdroj: IT News.sk

Našli jste v článku chybu?