Hlavní navigace

Operační systém Linux dnes slaví dvacáté výročí své existence

26. 8. 2011

Sdílet

Přesně před 20 lety zveřejnil tehdy 22letý finský student Linus Torvalds svou práci na operačním systému běžícím na v tehdejší době rozšířené platformě 386 společnosti Intel. Mladý programátor začal na tvorbě jádra dle vlastních slov pracovat kvůli nespokojenosti s operačním systémem Minix, který se hojně používal v univerzitním prostředí. Torvalds v té době neměl nejmenší tušení, že na jeho kódu vyroste celosvětově populární operační systém, na jehož vývoji se bude podílet prakticky celý svět, bude nasazován do nejrychlejších superpočítačů, prostých mobilních telefonů či jej bude využívat armáda. Nebylo to ani jeho záměrem, dle vlastních slov považoval programování za čisté hobby, o nějž se chtěl podělit s dalšími nadšenými vývojáři.

linus torvalds

Své nadšení pro tvorbu operačního systému, který by předčil Minix, popsal s lehkou nadsázkou v jednom z příspěvků na síti Usenet: „Také se vám stýská po dobách Minixu 1.1, kdy muži byli muži a psali své vlastní hardwarové ovladače? Chybí vám zajímavý projekt a umíráte touhou zakousnout se do tvorby operačního systému, který můžete přizpůsobovat vlastním potřebám? Frustruje vás, když na Minixu vše perfektně funguje? Žádné další noci probdělé nad zprovozňováním jednoho zajímavého programu? Pak je tento text určen právě vám.“ Nutno podotknout, že na Linusovu motivaci slyšelo velké množství vývojářů po celém světě, již se začali hbitě angažovat do vývoje operačního systému a jeho jednotlivých distribucí.

Čtěte také: Devět IT velikánů v komiksovém provedení (mezi nimi i Linus Torvalds)

Již od svého počátku byl Linux vyvíjen jako svobodný software pod licencí GPL (General Public License), jejímž tvůrcem je Richard Stallman, zakladatel projektu GNU, jehož programy a nástroje Linux využívá. Během prvních měsíců se běh Linuxu silně opíral o OS Minix, nicméně díky práci Torvaldse a dalších dobrovolníků (již se spolu ve skutečnosti neznali, komunikovali pouze prostřednictvím internetu) se první samostatná stabilní verze 0.11 objevila již v prosinci roku 1991. V průběhu 90. let se systém dále zdokonaloval a začal být využíván i v komerční sféře především pro webhosting a serverové a databázové systémy. Z reprezentačního hlediska představuje významný milník rok 1996, kdy Linux získal svého maskota v podobě baculatého tučňáka, jehož podobu stvořil americký programátor Larry Ewing na návrh Linuse Torvaldse.

Tux

Dnes se s Linuxem můžete setkat stále častěji jak na desktopech tak například mobilních zařízeních. Linux se na počítačích vyskytuje v nepřeberném množství variant známých jako distribuce obalujících jádro operačního systému dalšími funkcemi, nástroji a programy. Z volně dostupných distribucí jmenujme například populární zástupce Ubuntu, Mandriva, Fedora nebo Mint, mezi komerční pak spadá například Red Hat či Suse Linux Enterprise. Z mobilních operačních systémů nakonec zmiňme systémy Android nebo Bada OS, jež jsou na Linuxu postaveny.

Našli jste v článku chybu?