Operátoři začnou pokrývat metro signálem 3G a LTE

Nejnovější část pražského metra A, která se otevře o Velikonocích, bude pokrytá mobilním signálem 3G a LTE všech tří operátorů. Na pokrytí tunelů si ještě počkáme.

Operátoři začnou pokrývat metro signálem 3G a LTE


Nebývá to často, aby všichni tři mobilní operátoři (O2, T-Mobile, Vodafone) jednali ve shodě. Při pokrytí pražského metra jim ale nic jiného nezbývá – samostatné jednání by je vyšlo velmi draho. Nové stanice metra A budou již od začátku pokryty signálem UMTS i LTE, zatímco ve starých stanicích je dostupný pouze EDGE.

Aktuálně operátoři vyjednávají s Dopravním podnikem o pokrytí tunelů prostřednictvím vyzařovacích kabelů v novém úseku metra – není to levná záležitost - metr tunelu vyjde na 1550 Kč. Po dokončení pokrývání nového úseku začnou vyjednávat operátoři o pokrývání dalších stanic a tunelů metra rychlejším signálem.

Jednání zatím komplikuje cena, kterou od operátorů požaduje za pronájem Dopravní podnik. Za nový úsek požaduje Dopravní podnik pronájem 500 tisíc korun ročně, plus další platby za provoz, údržbu a energie. Podle vyjádření generálního ředitele DPP Jaroslava Ďuriše, cena za pokrývání starší části metra bude vyšší, ale je to prý otázka dalšího vyjednávání.

Náklady na samotné zavedení rychlejšího signálu v metru operátoři vyčíslují na více než půl miliardy korun. Doba dokončení inovací se odhaduje na několik let – komplikuje ji mimo jiné i nutnost pracovat na rozšiřování pokrytí pouze v nočních hodinách, kdy je provoz metra zastaven.

Úvodní foto: IDG Czech Republic


Komentáře