Oracle na OpenWorldu představil procesory Sparc T3, plány pro Javu či novou verzi Solarisu

Nové softwarové a hardwarové produkty spolu se strategiemi, plány a vizemi budoucího rozvoje představila společnost Oracle.


Více než 40 000 návštěvníků se zúčastnilo konference Oracle OpenWorld 2010 v americkém San Francisku, největší akce pro technologické odborníky, podnikové uživatele a partnery společnosti Oracle. V rámci souběžně konaných konferencí JavaOne a Oracle Develop se navíc uskutečnila řada seminářů a akcí zaměřených na softwarové a hardwarové produkty Oracle.

Mezi hlavní představené novinky patří:

Exadata Database Machine X2-8
Společnost Oracle uvedla Oracle Exadata Database Machine X2-8. Nová konfigurace rozšiřuje produktovou řadu Oracle Exadata Database Machine o vysokokapacitní systém pro rozsáhlé OLTP, datové sklady a konsolidované pracovní úlohy.

V nabídce jsou nyní čtyři základní konfigurace systémů Oracle Exadata Database Machine: nový celoskříňový systém Oracle Exadata X2-8 a čtvrtinové, poloviční a celoskříňové systémy Oracle Exadata X2-2.

Celoskříňové počítače Oracle Exadata X2-2 a Oracle Exadata X2-8 si mohou zákazníci vybrat v celé řadě konfigurací pro malé i velké databázové implementace, navíc je pro ty nejnáročnější databázové aplikace lze škálovat i na víceskříňové konfigurace. Oracle Exadata Database Machine X2-8 má být bezpečný, odolný proti poruchám a nabízí o 50 procent vyšší výpočetní kapacitu. Představuje tak celý grid nebo privátní cloud s následujícími charakteristikami:

Zákazníci si u počítačů Oracle Exadata Database Machine mohou vybrat Unbreakable Enterprise Kernel nebo Oracle Solaris 11 Express.

Procesor SPARC T3 a systémy SPARC T3
První servery na trhu se 16jádrovým procesorem přinášejí dle zástupců Oraclu dvojnásobný nárůst výkonu proti předchozí generaci systémů SPARC řady T. Oracle jako důkaz své vedoucí pozice v segmentu počítačových systémů pro kritické úlohy a také podpory platformy SPARC představil první 16jádrový serverový procesor na trhu a nové systémy SPARC T3.  Nové systémy zahrnují jednosoketový 16jádrový blade i čtyřsoketový 64jádrový server s 512 vlákny v kompaktním provedení o výšce pěti rackových jednotek. Všechny nabízejí vysokou škálovatelnost a výkon, zabudované zabezpečení a virtualizační funkce.  Mnoho modelů serverů SPARC T3 se má začít dodávat během třiceti dnů.

Servery SPARC T3 jsou optimalizovány pro Oracle Database, Oracle Fusion Middleware a Oracle Applications včetně řešení Oracle Siebel CRM a Oracle WebCenter Suite, takže poskytují ucelená řešení s vyšší spolehlivostí, výkonem, jednodušším nasazením a správou.

Další hlavní verze systému Oracle Solaris

Oracle Solaris 11 Express přinese nové technologické vlastnosti a nový partnerský program – připraví tak podmínky pro Oracle Solaris 11 v roce 2011. Oracle zvyšuje své investice do operačního systému Oracle Solaris a připravuje plánované uvedení systému Oracle Solaris 11 v roce 2011 vydáním systému Solaris 11 Express, který poskytne zákazníkům přístup k nejnovějším technologiím chystaným pro Solaris 11. Oracle Solaris 11 má obsahovat více než 2 700 projektů s více než 400 vynálezy a bude výsledkem více než 20 miliónů hodin strávených vývojem a 60 miliónů hodin věnovaných testování.

Oracle Solaris 11 má zvýšit propustnost aplikací, zvýšit výkonnost, celkovou spolehlivost a zabezpečení platformy díky společnému vývoji a testování integrace s ostatními softwarovými produkty Oracle.  Oracle Solaris 11 bude obsahovat řadu nových funkcí, díky nimž má být vhodným systémem pro vytváření, nasazení a údržbu cloudových systémů. Bude optimalizován pro rozsahové a výkonnostní požadavky současných i budoucích implementací cloudu.

Plány pro platformu Java
JavaOne 2010 nastínila plány společnosti Oracle pro rozvoj Javy.

Java Platform, Standard Edition (Java SE) – Oracle rozvíjí platformu Java a optimalizuje ji pro nové aplikační modely a nový hardware. Přidává rozšířenou podporu skriptovacích jazyků, nástroje pro produktivnější práci vývojářů a vlastnosti zaměřené na snižování provozních nákladů.

Java na klientovi – Oracle plánuje zdokonalený programovací model, který nabídne kombinaci výkonu Javy a jednoduchosti technologie JavaFX, přinese vyspělou grafiku, kvalitní média a nejlepší podporu webových technologií HTML 5, JavaScript a CSS spolu s nativní podporou platformy Java.

Java Platform, Enterprise Edition (Java EE) – Java EE se bude dále vyvíjet směrem k větší modulárnosti aplikačních serverů a efektivnějšímu programování s vylepšeními, jako například vkládáním závislostí (dependency injection) a omezenými nároky na konfigurace.

Java na zařízeních – Oracle modernizuje mobilní platformu Java vývojem Javy s podporou webu pro spotřební přístroje. Plánuje také další vylepšení včetně nových jazykových vlastností, procesorově úsporných funkcí pro karty, telefony a televize a konzistentních nástrojů a emulace pro všechny hardwarové platformy.

Oracle Exalogic a další novinky Oracle v ČR
Jednou z nejvýznamnějších novinek představených na konference Oracle OpenWorld bylo také uvedení Oracle Exalogic, prvního plně integrovaného middleware stroje, který kromě jiného přináší bezprecedentní výkon v Java aplikacích. V České republice bude tato platforma představena na konferenci Oracle Day v Praze v pondělí 25. října 2010.Komentáře