Útoky typu „studený start“ (cold boot), zneužití skrze USB, DMA útoky přes FireWire a další. To vše je možné, jestliže se k vašemu hardwaru dostane nesprávný člověk.
Přesně tento vektor útoků inspiroval společnost Design Shift k tvorbě počítače ORWL, který je pojmenován po slavném spisovateli Georgi Orwellovi. Projekt PC překonal svůj cíl 25 tisíc dolarů na crowdfundingovém portálu CrowdSupply a nyní je ve výrobě.
Počítač na architektuře x86 má velikost popelníku a je postaven tak, aby zamezil vniknutí ke svým „vnitřnostem.“ Na klasickém PC si například nastavíte heslo do BIOSu a myslíte si, že máte vyhráno. Ale takový postup je jednoduché obejít – stačí vyjmout záložní baterii pro BIOS. A dokonce i tehdy, když si svůj počítač nastavíte tak, aby při vniknutí do skříně spustil alarm a smazal data, nic z toho nehraje roli, jestliže útočník do skříně vyvrtá díru a přes ni deaktivuje tlakový spínač.
U počítače ORWL je jeho celá „skořápka“ (dostupná ve skleněném nebo plastovém provedení) vybavena vícenásobnými tlakovými spínači a bariérou z drátěného pletiva. Jestliže PC zaznamená pokus o násilné vniknutí, spustí alarm a smaže šifrovací klíč počítače, což zařízení kompletně znepřístupní. ORWL používá SSD Intel série 540, který má kompletní šifrování AES-256. Šifrovací klíč není ale uložen přímo na disku; nachází se na bezpečnostním mikrokontroléru, který klíč poskytne jen tehdy, je-li si jistý, že je systém v bezpečí.
Tvůrci ORWL tvrdí, že samotné drátěné pletivo je neustále monitorováno a jeho impedance je měřena náhodně generovanými daty odesílanými bezpečnostním mikrokontrolérem počítače. Jakékoliv pokusy o obejití či zkratování drátěného pletiva způsobí smazání šifrovacího klíče.
Zdroj: PCWorld.com