Věk ovládání strojů pouhou myšlenkou se výrazně přiblížil

Výzkumníci společnosti Honda spolu s organizací Advanced Telecommunications Research Institute International a firmou Shimadzu vyvinuli systém BMI (Brain Machine Interface), jenž dovoluje lidem ovládat stroje (třeba roboty) jen prostřednictvím myšlenek.


Na výzkumu vědci pracovali zhruba tři roky a podle pozorovatelů jde v této oblasti o významný krok vpřed. Základním principem je měření elektrické aktivity lidského mozku při využití techniky EEG (elektroencefalografie) a měření průtoku krve v mozku pomocí NIRS (Near-infrared Spectroscopy).


Díky těmto poznatkům jsou výzkumníci schopni prostřednictvím zcela nového algoritmu převést řídící příkazy mozku do konkrétních činností. Podle Hondy je úspěšnost aktivování korektního příkazu zhruba 90%.


Honda s institutem Advanced Telecommunications Research dříve používali pro "čtení myšlenek" skener magnetické rezonance MRI (magnetic resonance imaging), který byl podobný tomu, co je běžné v nemocnicích, ale tento přístroj je příliš velký na to, aby byl lehce přenosný.


Nutné je ale podotknout, že nešlo o živou prezentaci možností ovládání strojů myšlernkou - Honda dodala pouze videonahrávku, na které byl celý pokus zaznamenán.Komentáře