K pozitivním dopadům koronaviru – dá-li se to tak vůbec formulovat – patří společně trávený čas partnerů mezi sebou i rodičů s dětmi, ale také více prostoru na čtení, sebevzdělávání a přemýšlení. Jenže občas prostě chcete vypnout a bavit se pasivně, a tak tu máme další dopady v podobě zvýšeného využívání internetového připojení, způsobené mimo jiné rostoucí koncentrací digitálních zařízení, ale i přesunem různých oblastí života do on-line světa.
Mnoho kancelářských pracovníků teprve teď zjišťuje, jaké je to pracovat z domova a nakolik je u domácí kanceláře, tedy home office, důležité dobré a plynulé připojení. Současně je potřeba zajistit si přes e-shopy zdroje, jejichž významnou část jsme dříve řešili přes kamenné obchody, a dále také zábavu nejen pro děti, které sice mají nakázané domácí vzdělávání, ale jinak se docela často nudí a třikrát za den Člověče, nezlob se je zkrátka neuspokojí. A tak hrají (hrajeme) on-line hry a sledují (sledujeme) videa na YouTube nebo prémiové video portály typu Netflixu či filmy přes červené tlačítko, tedy HbbTV.
A to vše si žádá dobrou Wi-Fi síť, která dokáže obsloužit desítky zařízení současně. Není náhodou právě teď ten nejlepší čas vylepšit si připojení k internetu a domácí síť?
V nabídce najdeme širokou škálu produktů souvisejících nějakým způsobem s Wi-Fi 6, ale také zařízení pro chytrou domácnost a další novinky usnadňující zákazníkům přechod na nové standardy s rychlejším a stabilnějším připojením – což se může hodit nejen v době epidemie, kdy domácí internet jede na plné obrátky, ale i později. Vždyť vyšší kvalita streamovaného videa nebo on-line her si vyšší datovou propustnost i stabilitu prostě vyžaduje.
Základ je dobrý router
Základem stabilní Wi-Fi sítě je samozřejmě především dobrý poskytovatel, bez jehož přičinění toho sami moc nedokážete, ale i vy přesto můžete přispět svojí „troškou do mlýna“ volbou kvalitního routeru, který samozřejmě podporuje zmíněný standard Wi-Fi 6 (802.11ax), ale i další nezbytnosti dnešní doby.
Vhodným výkonným zástupcem je model TP-Link AX6000, označovaný jako Wi-Fi router příští generace, který dosahuje ve dvou pásmech bleskové rychlosti až 5952 Mb/s, a díky nové OFDMA modulaci je navíc vysoce efektivní. K dispozici je samozřejmě i podpora MU-MIMO (downlink i uplink) pro souběžné připojení více zařízení, a dále funkce řízení pásma nebo Airtime Fairness pro optimalizaci využití času.
Alternativou v podobě zařízení se slušným poměrem ceny a výkonu je Wi-Fi router Archer AX10, podporující opět technologii Wi-Fi 6. Ten dosahuje rychlosti, která sice není tak závratná (ve dvou pásmech jde o cca 1,5 Gb/s), ale naprosto dostačuje potřebám většiny domácností. Výhodou je opět komplexní podpora MU-MIMO a OFDMA, ale také možnost kabelového připojení prostřednictvím plných gigabitových portů s rychlostí do 1 Gb/s.
Řada Deco vyřeší kompletní pokrytí
Další možností je řada Deco, což je portfolio mesh systémů pro sjednocení jednotlivých Wi-Fi sítí v rámci jedné domácnosti a plynulý přechod mezi nimi. Jednou z nejpokročilejších sad je Deco P9, u které v jednom balení najdete hned trojici jednotek, jež dokážou všechny plnohodnotně suplovat router. A kromě toho právě tato sada kromě klasické Wi-Fi (AC1200) podporuje také powerline dle standardu AV1000, tedy přenos dat prostřednictvím rozvodů elektrické energie. Díky sadě Deco zmizí ve vaší domácnosti či na zahradě mrtvé zóny, a vy tak můžete sledovat třeba streamovaný film na displeji telefonu či tabletu z lehátka u bazénu.
Na těchto příkladech je možné nejlépe vidět rychlý posun bezdrátových síťových technologií kupředu. Jenže jejich seznam zdaleka není vyčerpávající. Kromě routerů a mesh systémů zde najdete třeba různé extendery, powerline adaptéry, switche a další síťové prvky, které dokážou značně vylepšit váš uživatelský zážitek i ušetřit vaše nervy ve chvíli, kdy se zase doma na internet budete chtít připojit všichni najednou.