PC v Česku – extrémní nárůst prodejů, podíl notebooků činí už více než dvě třetiny

Prodej PC (bez serverů) v Česku se ve druhém čtvrtletí tohoto roku zvýšil meziročně o úctyhodných 45 % a dosáhl tak celkové výše 243 tisíc jednotek. Uvádí to studie, kterou uveřejnila společnost Gartner.


Podle jejích analytiků se na tomto růstu podíleli především spotřebitelé, kteří oproti loňskému stejnému čtvrtletí koupili o 85 % více zařízení, zatímco podnikový sektor hlásí vzestup o přibližně 27 %.

I nadále zůstávají dynamičtějším segmentem přenosná PC (+57 %), ale ani desktopy nezůstávají příliš pozadu (+27 %). Podíl notebooků, netbooků a dalších mobilních počítačů činil ve druhém čtvrtletí 68 % - přehoupl se tedy přes hranici dvou třetin (loni to bylo 63 %).

Největším prodejcem byla ve druhém čtvrtletí 2010 firma Acer, jež hlásí meziročně dvojnásobek dodaných PC, což je nejvíce z první desítky. Naopak podprůměrný růst je vidět u Dellu (+10 %) a HP (+38 %).

Gartner poskytl i čísla ze slovenského trhu – tam je vidět meziroční růst prodejů PC o plné dvě třetiny na 110 tisíc jednotek. Na tamějším trhu si nejlépe vede Asus s přibližně 24 % podílem následovaným společnostmi HP a Acer.

Prodej PC* v Česku

Podíl výrobců podle dodaných jednotek, druhé čtvrtletí 2010

Acer

23,8 %

HP

21,2 %

Asus

14,4 %

Dell

7,4 %

Lenovo

5,5 %

Ostatní

27,7 %

 

*Údaje nezahrnují servery x86

Zdroj: Gartner, srpen 2010Komentáře