Platy v ICT opět rostou díky oživení na trhu práce

Personální agentura Robert Half informovala o vývoji mezd v oblasti ICT v ČR. Po letech poklesů a stagnace přichází konečně optimističtější časy.


blast informačních technologií (IT) představuje v České republice indikátor pracovního trhu. Před třemi lety právě vývoj v IT jako první poukázal na počínající ekonomickou krizi, vloni naopak pozitivní obrat v této oblasti signalizoval začátek hospodářského oživení. Rok 2010 byl pro trh práce v IT zlomový. První polovina kopírovala situaci z předchozího roku, poptávka po IT odbornících byla nízká, mzdy byly srovnatelné s úrovní v roce 2009. „K zásadnímu obratu došlo v létě. Následující měsíce potvrdily, že krize na trhu práce v IT skončila. Nejdříve vzrostl počet nově otevíraných pracovních pozic. Poté i na straně uchazečů, kteří změnu zaměstnání odkládali, postupně ustoupily obavy a zvýšil se zájem o nabídku práce,“ popisuje obrat na trhu práce v IT Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.

„Poprvé od roku 2008 jsme v uplynulém roce zaznamenali pozitivní obrat ve vývoji mezd. 25 % respondentů z oblasti IT v průzkumu potvrdilo zvýšení mzdy za uplynulých 12 měsíců. K nejrychlejšímu růstu nástupních mezd došlo u programátorů Java a J2EE, kteří si vydělali v průměru 55-70 tisíc korun,“ doplňuje Aleš Křížek. V porovnání s počátkem roku 2009 sledujeme minimálně čtyřnásobné navýšení poptávky po těchto odbornících. Ze strany zaměstnavatelů vzrost také zájem o analytiky, testery a projektové manažery. Nejžádanější IT specialisté si koncem minulého roku opět mohli vybírat z velkého počtu pracovních nabídek.

Uplatnění absolventů vysokých škol a uchazečů bez předchozí praxe je stejně jako v uplynulých letech velmi komplikované. Počet volných pracovních míst pro tuto skupinu kandidátů sice vloni mírně vzrostl, stále nedosahuje úrovně před rokem 2009. Zaměstnavatelé byli i nadále velmi opatrní a pečlivě zvažovali, zda se jim investice do zaškolení absolventů vyplatí.

V letošním roce zástupci společnosti Robert Half očekávají, že uchazeči, kteří jsou zaměstnáni v  oblasti IT, budou otevřenější k novým pracovním nabídkám. Nejžádanějšími odborníky budou i nadále programátoři Java a Business analytici. Dojde ke zvýšení poptávky po agenturních zaměstnancích. Stále poroste zájem zahraničních firem, zejména německých a rakouských, po českých IT specialistech, kteří jsou najímáni především pro projekty z oblasti bankovnictví.Komentáře