Podíl smartphonů na prodejích mobilů je už čtvrtinový, Číňané pronikli do první pětky

Prodej mobilních zařízení ve světě vzrostl ve druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně o 16,5 %, prodeje chytrých telefonů se ve stejném období navýšily o 74 % a jejich podíl na všech prodaných mobilech už dosáhl plné čtvrtiny (vloni to přitom bylo pouze 17 %).


Uvádí to studie, kterou uveřejnila společnost Gartner. Do první pětice největších světových výrobců mobilních telefonů postoupila čínská společnost ZTE, která v prodejích předběhla RIM. Nokia si zároveň udržela pozici největšího prodejce chytrých telefonů.

Prodeje smartphonů podle Gartneru nadále rostly na úkor mobilů se základní výbavou. Spotřebitelé na vyspělých trzích dávají přednost základním a středně vybaveným chytrým telefonům s Androidem, z části také díky slevám, které dodavatelé nabízejí. Na trhu se smartphony v zemích Západní Evropy však analytici zaznamenali jisté vyčerpání a mezičtvrtletní pokles.

Co se týče východní Evropy, tam je prodej zhruba na stejných úrovních, co se týče mezičtvrtletného srovnání. Avšak roste podíl smartphonů vůči celkovému počtu prodaných mobilů, a to mezičtvrtletně o jeden procentní bod na 17 %. Největší zájem byl v tomto segmentu o zařízení se systémem Android, a to na úkor přístrojů s Symbianem. Analytici to přisuzují mimo jiné aktivní politice operátorů a distributorů ve vztahu k Androidu.

 

Globální prodej mobilů

Podíl výrobců podle kusových dodávek, 2. čtvrtletí 2011

Nokia

22,8 %

Samsung

16,3 %

LG

5,7 %

Apple

4,6 %

ZTE

3 %

ostatní

47,6 %

Zdroj: Gartner, srpen 2011Komentáře