J. Tu spatřuje vývoj v oblasti pevných paměťových úložišť SSD (solid state drive), rostoucího přijetí cloud computingu a nutnosti na straně uživatelů měnit způsoby, jimiž spravují a ukládají data, jako klíčové body zájmu na příští rok.
Ať již šéfové IT oddělení plánují na příští rok nebo dva cokoli, musejí prý důkladně prozkoumat dopady, jež na zaručení úspěchu jejich obchodní strategie mohou mít technologická řešení založená na využití pamětí typu NAND/flash. V roce 2010 dosáhly technologie SSD zlomového bodu, když jejich širší přijetí, posílené potřebou zvyšovat výkon klientských zařízení, vyústilo v rychlé sníženy ceny za gigabyte. Očekáváme, že tento trend bude v roce 2011 pokračovat s tím, jak firmy budou přecházet na SSD s cílem zvýšit výkon těchto klientských počítačů a současně hledat způsoby, jak „vyždímat“ stávající počítače ještě o něco déle. Podniky budou moci těžit nejen z rychlé návratnosti takové investice (ROI – Return on Investment), ale současně zaznamenají vyšší výkonnost svých zaměstnanců.
Vzhledem k neustále rostoucím objemům dat předpokládáme, že během pěti příštích let se SSD disky stanou hlavní formou ukládání dat na klientských počítačích, zejména v obchodní sféře. K tomu je potřeba dodat, že rovněž očekáváme, že SSD a tradiční HDD disky budou nějakou dobu existovat souběžně ve spotřebitelské sféře (kde například migrace na řešení v podobě cloudů může trvat déle), přičemž SSD disky pomohou zvyšovat výkon při bootování, činnosti operačních systémů a náročných aplikací a HDD budou nadále sloužit pro ukládání dat.
V roce 2011 dojde k většímu rozšíření rozhraní SATA 3.0, bude se dále rozvíjet technologie SSD a následně se navždy změní způsob koncepce počítačových systémů, především v průmyslovém prostředí a u samostatných počítačových zařízení. Integrace nových SSD disků v malém provedení do přístrojů, které jsou řízeny počítačem, umožní odvětvím jako je automobilový průmysl nebo výroba a aplikacím jako například bankomaty a kabelové uzavřené televizní okruhy využít vyšší výkon, sníženou poruchovost oproti tradičním HDD a vysokou odolnost, což vše přispěje k prodloužení životnosti daných systémů.
Skutečnost, že rozhraní USB 3.0 má teoreticky 10x větší rychlost přenosu dat než USB 2.0, znamená, že technologie USB se nyní stává schůdnou variantou pro externí ukládání dat. Když si někdo například koupí USB disk s kapacitou 64 GB nebo více, nebude to kvůli zkopírování několika fotografií. Bude spíše chtít zálohovat harddisky, kopírovat kompletní sbírky hudby a filmů a tisíce fotografií. Trhy v roce 2011 zaplaví základní desky standardně vybavené rozhraním USB 3.0, což ještě více uspíší přijímání disků s USB 3.0, které se stanou preferovanou volbou pro osobní ukládání dat z mobilních zařízení a zálohování velkých objemů dat.