V minulých dnech na web unikly soukromé informace o 100 miliónech z celkového počtu půlmiliardy uživatelů Facebooku. Reakce Facebooku, že ‘neunikla žádná soukromá data‘ je bohužel pravdivá. Jednalo se totiž o veřejně dostupné informace z profilů, které uživatelé dostatečně nezabezpečili, přičemž Facebook umožňuje nastavit různé stupně soukromí.
Pokud si postižení uživatelé změní nastavení soukromí až nyní, mají smůlu. Jejich data už unikla a jak se zdá, tisíce lidí si už soubor s informacemi stáhly. Nebyl to přitom první bezpečnostní incident na Facebooku v tomto měsíci. Rozsáhlé bylo například šíření podvodných aplikací jako „Pravda o Coca Cole“ či „Video: Učitel skoro zabil žáka“.
Šlo o aplikace v anglickém jazyce, ale Eset už zaznamenal i české variace například v případě „Nejtrapnější gól na MS světa 2010“ anebo „Nejzákeřnější důchodce“.
Mnohé z těchto aplikací a červů na sociálních sítích jsou využívány jako marketingový nástroj ale i kyber-kriminálníky, kteří spamují a scamují informace neopatrných uživatelů. „Zamořují uživatele Facebooku, spamují jejich účty a začervují nevyžádanými odkazy celou síť,“ dodává Harley. Uživatel přitom ani nemusí vědět, že aplikaci vůbec použil.