Hlavní navigace

Polovina Čechů se přiznala k softwarovému pirátství

13. 9. 2011

Sdílet

Mezinárodní protipirátské sdružení Business Software Aliance zveřejnilo výsledek průzkumu agentury Ipsos Public Affairs, jež zkoumala míru softwarového pirátství ve 32 zemích světa. Téměř polovina Čechů v domácnostech i firmách vědomě užívá nelegální software, což naši zemi nestaví do nejlepšího světla, nicméně české pirátství v celosvětovém měřítku představuje stále „pouhý“ průměr.

„Software si pirátsky obstarává 47 procent tuzemských uživatelů, z toho 10 procent vždy nelegálně a 37 procent většinou nelegálně,“ shrnul závěry studie tiskový mluvčí organizace BSA Jan Hlaváč. Ve srovnání s ostatními zeměmi představuje míra softwarového pirátství v České republice průměrnou hodnotu. Nejlépe si obecně vedly země západní a severní Evropy jako Německo, Francie či Švédsko s hodnotami nepřesahujícími 30 %, Amerika a Jihoafrická republika. Pomyslnou pirátskou trofej naopak třímá Čína s 86% podílem uživatelů nelegálního softwaru.

„Studie zjistila, že výrazná většina softwarových pirátů v rozvojových zemích se nesprávně domnívá, že ony typicky nelegální způsoby získávání softwaru jsou ve skutečnosti legální. Zároveň jsou přesvědčeni, že softwarové pirátství je něco běžného a že pravděpodobnost přistižení je malá,“ dodává Jan Hlaváč.

Podle posledních analýz sdružení BSA je v českých počítačích aktuálně instalováno 36 % nelegálního softwaru, což pro vývojáře a distributory představuje ušlý zisk ve výši 3,7 miliard korun.

 

Úvodní foto: © pzAxe - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?