Podle lokálního průzkumu o IT bezpečnosti představeného u příležitosti výroční partnerské konference společnosti GFI Software zažila téměř polovina dotázaných českých a slovenských IT administrátorů krátkodobý či dlouhodobý výpadek IT infrastruktury v důsledku bezpečnostního incidentu. Pouze 3 % respondentů z řad externích IT administrátorů nezažila v posledních 12 měsících u svých zákazníků žádný incident.
Průzkum provedený mezi českými a slovenskými partnery GFI a Kerio potvrdil, že i když malé a střední společnosti v posledním roce investovaly do nástrojů IT bezpečnosti z důvodu zajištění GDPR požadavků, stále nedokázaly pokrýt všechny bezpečnostní oblasti.
Rezervy se objevují zejména v oblasti ochrany elektronické pošty či zabezpečení podnikového webového připojení. Zdaleka největší překážkou k zajištění komplexní IT bezpečnosti je pořizovací cena softwarových nástrojů.
Hlavní zjištění průzkumu GFI & Kerio:
- Za posledních 12 měsíců zažilo bezpečnostní incidenty u více svých zákazníků 81 % respondentů, 16 % pouze u jednoho zákazníka a jen 3 % IT administrátorů incidenty u žádného zákazníka;
- V důsledku těchto incidentů zaregistrovalo drobný problém 10 % respondentů, vážný problém 43 % dotázaných, 40 % krátkodobý výpadek provozu IT, a 7 % dlouhodobý výpadek;
- 84 % respondentů se domnívá, že hlavní překážkou k lepšímu zabezpečení IT u SMB organizací je vysoká pořizovací cena bezpečnostních řešení, 29 % hlasovalo také pro výši provozních nákladů a 26 % to zdůvodňuje chybějícím IT personálem.
„Z výsledků našeho průzkumu vyplývá, že s nějakým útokem na podnikovou síť či výpadkem provozu se za poslední rok setkala téměř každá SMB organizace,“ řekl Zdeněk Bínek zodpovědný za prodej řešení GFI Software v ČR a na Slovensku. „Řešením je určitě vyšší úroveň zabezpečení IT a komunikační infrastruktury, ale k tomu nemá mnoho menších společností ani finanční prostředky a často ani dostatek IT personálu.“