Portál pro porovnání kvality sítí českých operátorů spustilo ČTÚ

Kvalitu mobilních sítí si ode dneška může každý ověřit v aplikaci qos.ctu.cz. Vizualizační nástroj, který vybudoval ČTÚ, je nově k dispozici v testovacím režimu také pro veřejnost. Systém vznikl původně pro kontrolu plnění podmínek aukce kmitočtů.

Portál pro porovnání kvality sítí českých operátorů spustilo ČTÚ


S touto pomůckou mohou uživatelé porovnávat kvalitu služeb jednotlivých operátorů a rozhodovat se tak podle toho například při změně poskytovatele služeb.

„Na jednom místě ukazujeme výsledky profesionálních měření, uživatelských dat získaných v rámci aplikace NetMetr a teoretické výpočty,“ vyzdvihuje přednosti aplikace předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

ČTÚ má podle něj v plánu vizualizační nástroj rozšiřovat o další funkce a postupně přidávat i další služby, např. pevné připojení k internetu.

Tato aktivita souvisí s projektem MoQoS, jehož počátek sahá do roku 2015, kdy předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák inicioval vznik memoranda o spolupráci mezi ČTÚ a národními regulátory z dalších států EU (Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Polska, Srbska, Rumunska), a také mezi ČTÚ a sdružením CZ.NIC, na které navazovalo spuštění aplikace NetMetr (www.netmetr.cz).

Úvodní foto: ČTÚ


Komentáře