Praha: co se děje po vypnutí analogového TV vysílače na Žižkově?

2. 7. 2009

Sdílet

Praha: co se děje po vypnutí analogového TV vysílače na Žižkově?


Asi 92% Pražanů a Středočechů přijímá po vypnutí pozemního analogového vysílání z vysílače Praha–město (Žižkov) digitální signál televizního vysílání. Pouze 8 % obyvatel těchto regionů bylo v květnu 2009 odkázáno jen na vysílání analogové (pozemní či kabelové).

Toto zjištění přinesla další vlna Monitoringu přechodu na digitální vysílání, který pro Asociaci televizních organizací (ATO), zajišťuje agentura Mediaresearch ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Výzkum proběhl v pražských a středočeských domácnostech v květnu 2009, měsíc po vypnutí analogového vysílání stanic ČT1, Nova a Prima na vysílači Praha město (Žižkov).

Květnová data ukazují, že pět měsíců před úplným odpojením pozemního analogového vysílání plánovaným na 31. 10. 2009 mají domácnosti z tohoto regionu již z velké většiny zajištěno odpovídající vybavení pro příjem alespoň nějakého typu digitálně šířeného televizního signálu. Nejčastěji vlastní zařízení pro příjem pozemního digitálního vysílání. Set-top-box nebo digitální televizor pro tento typ příjmu (DVB-T) mělo v květnu k dispozici 73 % domácností.

Druhým nejčastějším řešením je příjem digitálního kabelového vysílání (DVB-C), který mělo k dispozici 17 % domácností. 14 % domácností využívá zařízení pro příjem satelitního digitálního vysílání (DVB-S) a 5 % přijímá televizní signál pomocí přípojky IPTV operátora. Domácnosti, které doposud nepřijímají žádný ze způsobů šíření digitální televize (8%), mají televizní signál zajištěn typicky buď pomocí analogové kabelové přípojky, či  klasickým analogovým příjmem pozemního vysílání. Některé domácnosti druhy příjmu televizního signálu kombinují ať již analogový s digitálním (pokud mají analogový stále možnost přijímat) nebo různé druhy digitálního příjmu.

 

Foto: Pixmac

Našli jste v článku chybu?