Přepínače 10GbE s cenou nižší než 30 000 Kč má Netgear

28. 1. 2013

Sdílet

Jde o modely XS708E a XS712T, v nichž lze desetigigabitový Ethernet využívat jak po optických kabelech v kombinaci s SFP+ moduly, tak i přes tradiční porty RJ45. Maximální výkon přitom lze využít až na vzdálenost 100 metrů při použití standardních metalických kabelů Cat6A (tzv. kroucená dvojlinka „twisted pair“) či Cat7.

Nové modely jsou určené do prostředí malých a středních firem, organizací státní správy či  školských zařízení. Jejich výkonnostní rezerva je připravena pro souběžnou práci více než 500 uživatelů.

Například model NETGEAR ProSafe 8-Port 10 Gigabit Plus Switch (XS708E) je dostupný s osmi 10GbE porty a jedním sdíleným 10GbE optickým SFP+ portem. Technologii 10GbE lze využívat prostřednictvím standardních RJ45 ethernetových portů a Cat6/Cat7 metalických kabelů, s nimiž ve svých sítích standardně pracují. Přepínače nabízejí např. podporu VLAN, QoS, IGMP snooping, port trunky, omezení přenosu či sledování přenosů.

Model ProSafe 12-Port 10 Gigabit Smart Switch (XS712T) zase poskytuje uživatelům dvanáct 10GbE kabelových portů, dva sdílené 10GbE optické SFP+ porty a k tomu i rozšířené spektrum síťových funkcí pro 2. vrstvu (Layer 2) prostřednictvím administračního rozhraní ve webovém prohlížeči.

Podle firmy Crehan Research, která se specializuje se na výzkum trhu a konzultační služby v oblasti přepínačů pro datová centra, servery a síťová úložiště, se v příštích pěti letech zvýší prodeje 10GbE přepínačů až čtyřicetkrát.

Za zvýšenou poptávkou po 10GbE řešeních stojí zejména úzká hrdla celkového síťového výkonu, která jsou způsobena vzrůstajícími nároky na šířku pásma generovanými novými náročnými aplikacemi, rozšiřováním zájmu o replikaci dat a výrazně rostoucím nasazováním virtualizačních technologií v malých či středně velkých sítích.

Technologie 10GbE, podobně jako tradiční gigabitové sítě, využívá standardní RJ45 ethernetové porty, typické nejen pro přepínače, ale také servery, pracovní stanice či běžná PC.

Našli jste v článku chybu?