Hlavní navigace

Neaktualizované aplikace bývají příčinou napadení, české firmy to ale podceňují

8. 4. 2016

Sdílet

Podle organizace National Vulnerability Database, která sleduje globální zranitelnosti softwarových systémů, jsou dlouhodobě nejzranitelnější aplikace, několikanásobně více než operační systémy či hardwarové systémy.

K nejzranitelnějším aplikacím se podle ní řadí webové prohlížeče, Java a aplikace zdarma od Adobe jako Flash Player, Reader, Shockwave Player či AIR. A právě na tento software se soustřeďuje pozornost hackerů, kteří se snaží prostřednictvím bezpečnostních děr napadnout počítače a podnikovou síť. 

Firma GFI nedávno vykonala lokální průzkum, kde zjišťovala, jak se k tomuto problému staví tuzemské firmy. A zjištění jsou podle ní alarmující.  Například s problémy nedostatečně dělaných softwarových aktualizací se často setkává 23 % českých SMB společností, ojediněle 62 %.

Hlavními překážkami správně prováděného patch managementu ve firmách jsou přitom nedostatečné povědomí o problematice (54 %), obavy, že po aktualizaci nebude něco fungovat (46 %) a vysoká cena specializovaných nástrojů (41 %).

Z nástrojů pro patch management, které se v českých fimách používají, jde převážně o služby WSUS (46 %) a Windows Update (43 %)

„Tam, kde dobře fungují automatizované aktualizace, jako například u operačních systémů, je úroveň zranitelnosti nižší,“ říká Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v ČR a na Slovensku a dodává: „Problém nastává u aplikací třetích stran, kde uživatelé často aktualizaci manuálně zamítnou a tím vystaví svůj počítač a celou firemní síť možným útokům.“

Podle něj může být  vhodným přístupem využít centralizované nástroje, které dokážou jednak s pomocí simulovaných útoků vyhodnotit zranitelnost infrastruktury a jednak dovolí automaticky instalovat aktualizace na jednotlivé počítače bez potřeby zásahu uživatele.

Našli jste v článku chybu?