Minulý týden společnosti Microsoft unikla nadcházející verze mobilního OS Windows Phone 8.1 a odhalila aplikaci, jež by měla sloužit jako chytrý digitální pomocník reagující na hlasové příkazy uživatele. Přítomnost umělé inteligence pojmenované jako Cortana již v příští verzi Windows Phone nově potvrdil technologický web The Verge s tím, že by měl Microsoft veškeré detaily o novém systému zveřejnit během vývojářské konference Build v dubnu 2014.
Většina uživatelů chytrých telefonů doposud přišla do styku alespoň s některou z technologií Appl Siri, Google Now nebo Samsung S Voice, jež v menší či větší míře dovedou reagovat na hlasové příkazy uživatele, zasílat zprávy, vyhledávat informace nebo připomínat události v kalendáři. Systémy se obecně o uživatelích snaží dozvědět co nejvíce informací, proto sbírají data ze seznamu kontaktů, kalendáře a sledují geografickou pozici, aby uživateli nabídly cenné informace ještě před tím, než si o ně sám řekne. Může se tak jednat například o předpověď počasí nebo detaily o letu zakoupeném online.
Po stránce osobní mobilní umělé inteligence stál Microsoft doposud poměrně stranou. V červenci se nicméně o plánovaném systému zmínil sám CEO společnosti Steve Balmer: „Náš systém založený na strojovém učení bude rozumět potřebám uživatelů a bude mít znalosti o tom, co je ve světě dostupné. Budeme umět předpovídat běžné potřeby zastoupené v denních rutinách uživatelů a poskytovat užitečné informace tehdy, když je uživatel potřebuje.“
Osobní digitální pomocník bude nepochybně postaven na jádře vyhledávače Bing, který Microsoft rozšířil a upravil tak, aby se stal prostředníkem pro znalostní bázi skrz celý ekosystém společnosti. Jak by mohl Bing v roli „sekretářky“ fungovat, konceptuálně popsal ředitel pro vyhledávání Bing, Stefan Weitz, na příkladu chatového klienta: „Při psaní na chatu Bing analyzuje výroky. Pro větu jako ‘Ahoj, nechceš jít na film?’ ihned spustí hledání nabídky filmů“.
Zdroj: IDG News Service, Theverge.com