Proč by nevidomí nemohli řídit automobil?
Tým studentů z Virginia Tech se snaží umožnit řízení i nevidomým tím, že jim pomáhá doslova vidět rukama a ušima – s pomocí CAD softwaru SolidWorks. Nevidomí měli možnost řídit speciálně vybavené terénní vozítko z dílny Virginia Tech již v létě na parkovištích, podívejte se na video:
www.youtube.com/user/virginiatech#p/u/35/k0yr57meJ5w
Nevidomí mohou plně ovládat řízení, plyn i brzdy. Řídí se pokyny generovanými počítačem, například „na dvě cvaknutí doprava“, které jsou přenášeny do sluchátek. Volant totiž při každém otočení o pět stupňů vydává slyšitelný zvuk – cvaknutí. Vibrační vesta řidiči signalizuje, aby zpomalil, nebo zastavil. Palubní počítač udává směry na základě dat o okolí vozidla sesbíraných laserem umístěným na jeho přední části.
Přestože pro nevidomé je tento způsob řízení sám o sobě velmi slibný, tým BDC není spokojen. Proč by měl nevidomým počítač říkat, jak řídit, aniž by se mohli rozhodovat sami? Další důležitou funkcí vozidla BDC proto bude průlomové zařízení, které řidičům poskytne dotykovou topografickou mapu jejich okolí v reálném čase. Mohli by se sami rozhodnout o odbočení, zpomalení nebo zastavení. S pomocí tohoto zařízení, nazvaného AirPix, řidiči vnímají terén díky konečkům prstů. AirPix pracuje podobně jako stůl na vzdušný hokej, kde vzduch proudí pod tlakem směrem nahoru otvory o velikosti špendlíkové hlavičky. Silnější tlak bude představovat překážky.
Projektový tým Virginia Tech Blind Driver Challenge se skládá ze 12 studentů strojírenství, kteří pracují pod vedením doktora Dennise Honga v jeho Laboratoři pro robotiku a mechanismy (RoMeLa). Projektem škola reaguje na výzvu Národní federace nevidomých při Jerniganově institutu, který se věnuje pomoci nevidomým při dosahování nezávislosti.