Procesor z196, zřejmě nejrychlejší počítačový čip, uvádí na trh IBM

Tato rychlost je důležitá zejména pro podniky, které musejí zpracovávat obrovské objemy dat a transakcí, jako jsou například banky nebo obchodní řetězce. Například studie firmy Berg Insight předpovídá, že počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví a souvisejících finančních služeb v celosvětovém měřítku vzroste z 55 milionů v roce 2009 na 894 miliony v roce 2015.


 

Nová technologie zEnterprise je výsledkem investic do výzkumu a vývoje IBM přesahujících 1,5 miliardy dolarů. Čtyřjádrový procesor z196 obsahuje 1,4 miliardy tranzistorů na ploše 512 milimetrů čtverečních. Vyrábí se 45nm technologií SOI (křemík na izolantu) z 300mm waferů.

Nová technologie procesorů IBM používá nový software pro optimalizaci rychlosti běhu datově náročných a javových úloh, kterým prý poskytuje až 60% nárůst výkonu.

Vysoké energetické efektivity bylo dosaženo díky pokroku v návrhu procesoru, 45nm výrobní technologii, úspornější transformaci a rozvodu elektrické energie i pokročilým senzorům a řídícímu firmwaru chladicího systému, který monitoruje a upravuje svoje parametry na základě údajů o okolním prostředí, jako jsou teplota, vlhkost a dokonce i hustota vzduchu.

Kombinace rychlosti procesoru, paměti, spolehlivosti celého systému, jeho dostupnosti, zabezpečení i architektury uložení dat činí ze systému zEnterprise optimální prostředí pro zvládání i těch nejnáročnějších úloh na světě.

Procesor z196 je umístěn v novém mainframu IBM zEnterprise Systém. Centrální server tohoto systému obsahuje až 96 mikroprocesorých jader na světě, které dokážou zpracovat více než 50 miliard instrukcí za sekundu. To je zhruba 17 000krát víc instrukcí, než kolik dokázal zpracovat Model 91, špička řady IBM System/360, v roce 1970.Komentáře