Prodej serverů v Česku stoupl o 44 %, polepšila si hlavně IBM

Celosvětový prodej serverů vzrostl ve druhém čtvrtletí 2011 meziročně o osm procent a dosáhl tak celkové výše 2,33 milionů jednotek. Za toto množství výrobci utržili 13,2 miliardy dolarů, což je dokonce o téměř pětinu vice než o rok dříve. Uvádí to studie, kterou uveřejnila společnost Gartner.


Podle ní byl v uplynulém kvartálu vidět zřetelný pokrok daný mimo jiné i tím, že firmy se již z hospodářských obtíží celkem úspěšně otřepaly. Nicméně hodnot z odpovídajícího čtvrtletí roku 2008 stále ještě nebylo dosaženo ani v jednom ze zmíněných ukazatelů.

Zatímco servery třídy x86 rostly jak v kusových dodávkách, tak v obratu, unixová zařízení s procesory RISC/Itanium  dosáhly zlepšení pouze u obratu (+4,3 %), zatímco kusové dodávky byly nižší o téměř devět procent.

Největší geografický růst zaznamenal region Asia/Pacific, speciálně Japonsko (navzdory ničivému zemětřesení tamější firmy nakoupily zařízení za finanční prostředky o 60 % vyšší než o rok dříve).

Co se týče Česka, tuzemský trh se meziročně zvýšil o 12 % (v kusových dodávkách) a dokonce o 44 % (v obratu). Dominantním dodavatelem je i nadále Hewlett-Packard, nejvyšší dynamiku prodejů ale hlásí IBM (+ 87 % v jednotkovém, respektive 74 % ve finančním vyjádření). Jako výrazně podprůměrná se nyní ukázala firma Fujitsu, jejíž prodeje klesly na méně než polovinu jednotek.

 

Prodeje server v Česku

Podíl výrobců podle kusových dodávek, 2. čtvrtletí 2011

HP

35,71%

Dell

18,14%

IBM

14,86%

Fujitsu

4,02%

Oracle

2,76%

ostatní

24,51%

Zdroj: Gartner, srpen 2011Komentáře