Prodej smartphonů roste extrémním tempem – zájem je hlavně o Blackberry

Globální prodej mobilních telefonů v prvním čtvrtletí tohoto roku meziročně stoupl o přibližně 17 % a dosáhl tak celkové výše 314,7 milionu jednotek. Smartphone si ve stejném období pořídilo zhruba 54 milionů uživatelů, což představuje vzestup téměř o polovinu.


Uvádí to studie, kterou uveřejnila společnost Gartner. Podle jejích analytiků nejúspěšnějšími prodejci byli ti, co nabízeli integrovanou sadu zahrnující operační systém, hardware a odpovídající služby.

I proto se mezi pěti největšími prodejci mobilů poprvé objevila firma RIM, která nic jiného než smartphony (Blackberry) nenabízí, a zjevný je i postup Applu s iPhonem do popředí tabulky nejúspěšnějších dodavatelů. Zejména v Americe pak slavila úspěch platforma Android s meziročním vzestupem převyšujících hodnotu 700 %. Prodeje smartphonů byly úspěšné především v rozvinutých zemích.

Největším prodejcem mobilů je firma Nokia, největší dynamiku však hlásí právě prodejci smartphonů jako RIM a Apple (na opačném pólu pak stojí Motorola, jejíž tržní podíl se snížil na zhruba polovinu.

Globální prodej mobilů

Podíle výrobců dle kusových dodávek, 1. čtvrtletí 2010

Nokia

35.0

Samsung

20.6

LG

8.6

RIM

3.4

Sony Ericsson

3.1

Motorola

3.0

Apple

2.7

ostatní

23,6

Zdroj: Gartner, květen 2010Komentáře