Prodeje PC: Nejhorší je Evropa

Celosvětové dodávky PC (bez serverů a mediálních zařízení typu tablety) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně klesly o přibližně 1,4 %. Na vině jsou především nižší zájem spotřebitelů a také problémy v Evropě.


Uvádí to zpráva, kterou uveřejnil Gartner. Podle něj byly růstovým faktorem objednávky od podnikových uživatelů a také rozvíjející se trhy. Přesto nezabránily poklesu trhu daných malým zájmem kupujících hlavně v předvánočním období.
Po dvou čtvrtletích, kdy analytici zaznamenali vzestup globálního trhu, tak přichází ke konci loňského roku vystřízlivění. Celkově se ve čtvrtém čtvrtletí 2011 prodalo celkem 92,2 milionů jednotek PC. Ztráty utrpěl především region EMEA, kam spadá i Evropa, když se na tamějším trhu podařilo udat celkem 28,9 milion kusů PC, což je meziročně o desetinu méně zařízení než o rok dříve.
O tom, že je trh v EMEA v krizi, svědčí i to, že šlo už o čtvrtý kvartál za sebou, kdy dochází ke snížení dodávek – tedy po celý loňský rok. Za celý rok 2011 došlo k meziročnímu snížení prodejů PC o téměř osm procent.
Na prodejích PC se podle analytiků částečně podepsaly i loňské povodně v Thajsku, které zapříčinily výpadky v dodávkách pevných disků, i když vliv této přírodní katastrofy bude znatelný především v prvních měsících letošního roku, možná i později.
Uživatele také zatím příliš neoslovila nová kategorie výkonných a malých PC, označovaných jako ultrabooky, když jen relativně malá skupina uživatelů byla ochotna si za tuto novou kategorii připlatit (vůči standardním notebookům či netbookům). To se ale může změnit po lednovém veletrhu CES, kde právě ultrabooky hrály významnou roli.
Co se týče výrobců, na prvním místě v počtu dodaných PC je stále firma Hewlett-Packard, ale její dynamika prodejů není příliš optimistická (meziročně - 16 %). Ještě vyšší meziroční ztrátu pak hlásí Acer (- 18 %). Na druhou stranu Lenovo má silný nárůst prodeje (+ 23 %), což jej vyneslo na celkové druhé místo. Podobně dobré výsledky v dynamice dodávek je vidět i u firmy Asus (+ 21 %).

Globální prodeje PC
Podíl výrobce podle kusových dodávek, čtvrté čtvrtletí 2011

HP    16.0 %
Lenovo    14.0 %
Dell    12.6 %
Acer     10.7 %
Asus    6.8 %
ostatní    39.9 %
Zdroj:: Gartner, leden 2012Komentáře