Gartner: Trh se servery v Evropě klesá o více než pětinu

V posledním čtvrtletí minulého roku jsme byli v oblasti EMEA podle zprávy společnosti Gartner svědky extrémního snížení dodávek serverů. Zatímco počet prodaných jednotek klesl o necelých deset procent na hodnotu 705 tisíc kusů, k mnohem většímu propadu došlo v hodnotovém vyjádření.


Zákazníci v uvedeném období koupili zařízení za 4,3 miliardy dolarů, což představuje meziročně o více než 20 % méně. Zároveň šlo o první snížení kusových dodávek serverů od druhého čtvrtletí roku 2002.

Jediným výrobcem z první pětky, který prodal meziročně více serverů, je Sun, přesto i on zaznamenal v hodnotovém vyjádření pokles o téměř 17 %.

Cenová senzitivita byla znát i na skladbě kupovaných systémů - zatímco u obrat s x86 servery se snížil o desetinu, zařízení s čipy typu RISC (včetně Itania) hlásí obrat menší o téměř čtvrtinu, což jasně ukazuje odklon kupujících od dražších unixových produktů.

Celosvětově bylo podle Gartneru v čtvrtém čtvrtletí 2008 prodáno serverů za 13,1 miliardy dolarů, což je o 15 % meziročně méně, a to odpovídá 2,1 milionu jednotek (-11,7 %)

 

Prodej serverů v EMEA

Podíl výrobců dle hodnotového vyjádření, 4. čtvrtletí 2008

  HP

37

 IBM

29.9

 Sun

11.1

 Dell

8.6

 Fujitsu Siemens

5.2

Ostatní

8.1

Zdroj: Gartner, březen 2009Komentáře