Projekt extrémně úsporných serverů s čipy ARM a Atom představilo HP

Technologický koncept obsahující vývojové platformy nových nízkoenergetických serverů, výzkumné laboratoře pro zákazníky a rozšířený partnerský program představila společnost HP.


Očekává od něj snížení složitosti, energetické náročnosti a nákladů souvisejících s provozem IT infrastruktury.

Nový koncept, označovaný jako projekt Moonshot, umožňuje sdílení zdrojů včetně datových úložišť, síťových komponent, správy, napájení a chlazení tisíci serverů současně. Zároveň naznačuje podobu budoucích nízkoenergetických výpočetních systémů a datových center určených pro provoz náročných webových aplikací, cloudové infrastruktury či vysoce škálovatelných prostředí.

Projekt Moonshot byl mj. vyvinut i k urychlení vývoje energeticky úsporných serverových řešení a průmyslové spolupráci výrobců v oblasti „hyperškálovatelných“ výpočetních prostředí typu cloudových služeb nebo výpočetního výkonu poskytovaného na vyžádání (on-demand computing).

Datová centra příštích generací, navržená v rámci projektu Moonshot, dosáhnou podle HP  vyšší efektivity a výkonu, zajistí chod více aplikací, spotřebují až o 89 % méně energie a zaberou až o 94 % méně prostoru. Ve srovnání s tradičními systémy navíc dojde ke snížení celkových nákladů až o 63 %.

 

Jeho součástí budou tři základní komponenty pro další vývoj vysoce škálovatelných výpočetních řešení:

—  HP Redstone Server Development Platform – první z řady serverových vývojových platforem zaměřených na nasazení procesorů s extrémně nízkou spotřebou energie. V prvních serverech vyvinutých na platformě Redstone se objeví čtyřjádrové procesory Calxeda EnergyCore ARM Cortex, další modely Redstone budou obsahovat také procesory Intel Atom a novější. Platforma HP Redstone podporuje více než 2 800 serverů v jediném racku, snižuje nároky na kabeláž, přepínání a nutnost připojení externích zařízení, současně nabízí o 97 % nižší složitost. První modely HP Redstone by měly být v omezeném množství dostupné vybraným zákazníkům v první polovině příštího roku.

—  HP Discovery Lab – laboratoře umožňující zákazníkům experimentovat, testovat a srovnávat výkon aplikací určených pro serverovou platformu HP Redstone a další varianty zaměřené na extrémně nízkou spotřebu energie, i pro tradiční servery. První laboratoř tohoto typu bude otevřena v lednu příštího roku v Houstonu, další se objeví později na území Evropy a Asie.

—  HP Pathfinder Program, součást partnerského programu HP AllianceONE, nabídne zákazníkům praktické ukázky všech možností datového centra a zároveň podpoří další rozvoj dílčích součástí projektu Moonshot v rámci otevřených průmyslových standardů. Součástí programu budou nezávislí vývojáři softwaru – partneři pro oblast výpočetních řešení, datových úložišť a síťových komponent, kteří se budou podílet na hardwarových, softwarových a technických expertízách. Mezi prvními partnery by měly být společnosti AMD, ARM Holdings, Calxeda, Canonical a Red Hat, další budou přibývat během průběžného vývoje programu.Komentáře