Hlavní navigace

Průkopník výpočetní techniky Alan Turing posmrtně obdržel královskou omluvu

26. 12. 2013

Sdílet

Na štědrý den, 24.12.2013, vydalo britské ministerstvo spravedlnosti s posvěcením britské královny Alžběty II. oficiální královskou omluvu (tzv. royal pardon) pro jednoho z nejvýznamnějších světových matematiků, Brita Alana Turinga, jenž byl v roce 1952 odsouzen za tehdy nelegální homosexualitu a byl přinucen podstoupit chemickou kastraci. Britská vláda tak učinila na základě dlouho trvající kampaně za podporu Turingova odkazu, již podpořily také významné osobnosti z oblasti vědy jako fyzik Stephen Hawking.

Alan Turing je celosvětově znám jak matematik a kryptoanalytik, který během druhé světové války vyvinul elektromechanický stroj „bombe“ schopný efektivně luštit zprávy zašifrované kódem Enigma, jenž používaly jednotky nacistického Německa. Historici věří, že díky rozluštění Enigmy se druhá světová válka zkrátila o dva roky a byly zachráněny tisíce životů. Velká Británie si služeb Turinga vážila, v roce 1945 mu udělila Řád Britského impéria za služby ve válce, nicméně jen o několik let později, v roce 1952, jej odsoudila za homosexualitu, k níž se Turing přiznal a jež byla považována za trestný čin.

Aby se Turing vyhnul trestu odnětí svobody, musel podstoupit chemickou kastraci. O dva roky později byl nalezen mrtvý ve svém domě, zemřel na následky požití jablka napuštěného kyanidem. Turing se sice zajímal o přírodní vědy a ve svém domě prováděl chemické experimenty, nicméně jeho smrt je považována za sebevraždu, k níž byl pravděpodobně dohnán frustrací způsobenou křivdou, jíž se na něm britská společnost dopustila.

O udělení královské milosti královnu Alžbětu II. požádal současný britský ministr spravedlnosti Chris Grayling a jeho znění si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách britského Ministerstva spravedlnosti.

 

Zdroj: Gov.uk, HART-DAVIS, Adam. Věda. Praha: Euromedia Group, 2011. ISBN 978-80-242-3078-8.  

Našli jste v článku chybu?