„Pokles zájmu o kurzy tzv. kancelářského balíku programů, které nejvíce využívají právě pracovníci z administrativy, je evidentní. Naproti tomu vzrůstá zájem o odborné kurzy určené pro IT specialisty, správce sítě či firemní administrátory,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas. Firmy se tak v rámci úsporných opatření snaží zajistit chod informačních technologií, ale již se daleko méně zajímají o znalosti a schopnosti jednotlivých pracovníků. Největší zájem je stále o tabulkový procesor Microsoft Excel. „Celkově se trh s IT školením propadl o 17 procent, nejpalčivěji to pocítily ty subjekty, které se zaměřovaly pouze na školení MS Office,“ vysvětluje Dvořák.
Při porovnání loňského roku a toho předchozího je evidentní, že zájem naopak roste o odborné kurzy pro IT profesionály. Zatímco v roce 2008 bylo procentní zastoupení mezi klasickými a odbornými kurzy zaměřené na programy Microsoft 56 % a 20 %, loni to bylo již 49 % a 27,5 %. „Je vidět zcela evidentní změna v chování podniků, které v loňském roce přehodnocovaly všechny výdaje, a jedním z nich byly i investice do dalšího rozvoje zaměstnanců,“ komentuje uplynulý rok Jan Dvořák z Gopasu.
Co se týče celkového prvenství, tak největší zájem je již klasicky o kurzy zaměřené na Microsoft Excel a využívání jeho pokročilých funkcí. Jan Dvořák dodává, že výborná až rutinní znalost a používání Excelu je ve vybraných oborech velkou konkurenční výhodou na pracovním poli. „Jedná se zejména o analyzování marketingových dat, zpracovávání průzkumů či využívání kontingenčních tabulek,“ přibližuje Jan Dvořák oblasti, pro které se Excel hodí. Z odborných kurzů byl největší zájem o správu síťových služeb resp. Microsoft Windows Server 2003. „Zde je vidět další specifikum českého trhu. Velké podniky a jejich IT manažeři stále ještě otálejí s přechodem na novější verzi Microsoft Windows Server 2008,“ komentuje rozhodování korporátní klientely Dvořák.