Průzkum: Kritéria kariérního růstu jsou podle zaměstnanců v pražských firmách nespravedlivá

7. 6. 2009

Sdílet

Anketu, jejímž cílem bylo zjistit největší asymetrii v českých firmách, uspořádala společnost Volný. Respondenti se vyjádřili jasně, když z 272 jich více jak polovina označila za nejvíce asymetrická (nespravedlivá) kritéria kariérního postupu.

Výsledky ankety se výrazně lišily v závislosti na pohlaví dotázaných. Zatímco muži vidí největší asymetrii v kritériích kariérního růstu, ženy jsou přesvědčeny, že nejvíce nesouměrná je, vzhledem k mužům na stejných pozicích, finanční odměna. Přibližně jedna pětina respondentů uvedla za největší asymetrii ve firmách velikost kanceláří šéfů proti prostornosti pracovních míst jejich podřízených.

Ve výsledcích ankety nechyběly ani nečekané odpovědi. Jedna z dotázaných HR manažerek se raduje z větší kanceláře než má její nadřízený. Nebo například osmadvacetiletá právnička se při zodpovězení dotazů zmínila o některých fyzických parametrech svých kolegů.

Odlišný je také pohled různých věkových skupin. Mladší manažeři jsou vzhledem k firemním rozdílům výrazně méně skeptičtí.

Výsledek průzkumu není překvapením, protože již dřívější výzkumy na toto téma ukázaly, že při budování kariéry nehrají roli jen odborné znalosti a kvalifikace, ale i sociální a povahové charakteristiky jednotlivých pracovníků.

Našli jste v článku chybu?